Elrendelte az azonos nemű párok bejegyzett élettársi kapcsolatának törvényes elismerését a brazil legfelsőbb bíróság; a csütörtöki határozatot ellenszavazat nélkül fogadta el a testület.

A világ legnépesebb katolikus országának legfőbb, az alkotmánybíróság szerepét is betöltő bírói fóruma úgy döntött 10:0 arányban, hogy az azonos nemű élettársakat a jövőben gyakorlatilag ugyanazok a jogok illetik meg, mint a (heteroszexuális) házastársakat, azt kivéve, hogy együttélésüket nem nevezhetik házasságnak.

A testüteg mindössze két napig tárgyalta a kérdést. A bírák többsége egyetértett abban, hogy az alkotmány nem tiltja kifejezetten a meleg élettársi kapcsolat elismerését, márpedig ez a magánélethez fűződő jog és a törvény előtti egyenlőség része.

A határozatot jegyző Carlos Ayres Britto szerint "a szexualitás szabad megélése része az egyéni önkifejezési szabadságnak". - A homoszexuális párkapcsolatot választók nem lehetnek másodrendű állampolgárok - jelentette ki Carmen Lucia főbíró szavazatát leadva.

A legfelsőbb bíróság állásfoglalását a saját közszolgáit egyenjogúsítani akaró Rio állam kormányzója és a szövetségi kormány igazságügyi minisztere kérte, mivel a szövetségi parlament évek óta totojázik a melegházasság legalizálásának ügyében.

Az elmúlt években már sok meleg pár harcolta ki magának az egyenjogúságot több mint ezer egyéni perben, és a legfelsőbb bíróság határozata nyomán már egyetlen alsóbb fokú bíróság sem tagadhatja meg a homoszexuális élettársi kapcsolatból fakadó jogok elismerését.

A 190 milliós brazil lakosságból 140 millió fő vallja magát katolikusnak, így a világ legnépesebb katolikus országában sikerült legalizáltatni a homoszexuális párok együttélését. Egy friss felmérés 60 ezer meleg párt mutatott ki a dél-amerikai országban, de a valós számban ennek nyilván a sokszorosa.

A katolikus püspöki kar képviselő a bejegyzett élettársi kapcsolat elismerése ellen érvelt a legfelsőbb bírósági meghallgatáson, mondván, hogy "a pluralizmusnak is megvannak a határai". Az egyház szerint az alkotmány csak egyetlen köteléket ismer el, a férfi és nő köztit.

A brazil parlamentben nemrégiben alakult pártközi csoport annak érdekében, hogy előrelendítse a melegházasság legalizálásának megrekedt ügyét.

A szomszédos Argentínával szemben azonban Brazíliában egyelőre még nem legalizálták a különböző neműek házasságát. Argentínában a tavaly elfogadott törvényt, Cristina Fernandez de Kirchner elnök asszony a nők szavazati jogának megadásához, a polgári esküvő megengedéséhez vagy az Egyesült Államokban a feketék és fehérek közti házasság engedélyezéséhez hasonló nagy társadalmi előrelépésnek nevezte a szenátusban, amelyet az ő erőteljes támogatásával 33:27 arányban szavazott meg az ország parlamentje.{jcomments off}