Kuba nyerte a latin-amerikai és karibi országok közül a legtöbb érmet a 30. Nyári Olimpiai Játékokon, noha Jamaica, Brazília, Kolumbia, a Dominikai Köztársaság, Guatemala, Venezuela és Mexikó is ragyogó teljesítményt nyújtott Londonban, ami nagy reményeket kelt jövőre nézve. A következő, 2016-os Rio de Janeiró-i olimpia lesz az első, amelyet Dél-Amerikában rendeznek meg.

Öt aranyéremmel Kuba (16. lett a londoni játékok éremtáblázatában) visszaszerezte a vezető helyét a latin-amerikai érmek rangsorában, amelyet 2008-ban, Pekingben Brazília vett el tőle. Az öt aranyból kettőt bokszolók, Robeisy Ramírez és Roniel Iglesias nyertek. A kubai boksz, amely négy éve egyetlen érmet sem szerzett, visszaállította a világ egyik legjobb iskolájaként mindig is meglévő presztízsét.

A kubai delegáció, amely atlétikában aranyérem nélkül maradt, csalódott volt az olimpiai bajnok és világcsúcstartó Dayron Robles 100 méteres gátfutó sérülése miatt.

alt

Az öt aranyérem mellett Kuba három ezüstöt és hat bronzot is nyert. Jamaica jött közvetlenül Kuba után, Usain Bolttal és kiváló futókból álló csapatával, akik nagy show-t csináltak.

Jamaica a 18. helyet szerezte meg az éremtáblázatban (12 éremmel, mindháromból négyet szereztek), főleg Bolt teljesítményének, a dupla hármasnak köszönhetően. Az előző olimpián nyert három aranyérmét (100 méter, 200 méter és 4x100 méteres váltó) most megduplázta.

Usain Bolt örömmel játszotta az élő legenda szerepét, soha nem mulasztva el a lehetőséget egy kis viccelődésre vagy különcségével való hencegésre, olyan karizmával, ami a játékok egyik legnépszerűbb alakjává tette – ráadásul egy világrekordhoz is juttatta.

Brazília a 22. lett a nemzetközi éremtáblázaton. Ezzel a harmadik lett a latin-amerikai országok között, de nem váltotta be a nagy reményeket.

A brazil atléták 17 érmet nyertek, köztük három aranyat, ami kis fejlődést mutat a Pekingben nyert 15 éremhez képest, és kevesebb, mint a célul kitűzött 20 érem.

Az ország sportminisztériumi államtitkára, Ricardo Leyser arra számít, hogy Brazília képes lesz 25-30 érmet nyerni 2016-ban, hogy az éremtáblázaton bekerüljön a Top 10-be. A londoni játékok egy kis lépés volt ebbe az irányba.

A kudarcaik legalább akkora figyelmet kaptak, mint a győzelmeik, különösen a férfi röplabda csapatuk, ami Oroszországgal szemben elvesztette a döntőt.

A legnagyobb csalódást mégis a futball jelentette, ami ugyanakkor Mexikónak, a győztesnek hatalmas öröm volt.

Neymar nem tudta állni Oribe Peralta lövéseit, és a közép-amerikai csapat a Wembley stadionban 2-1-es győzelemmel megszerezte az első olimpiai aranyérmét futballban.

Mexikó összesen hét éremmel zárt, három ezüst és három bronz jött még a fociarany mellé. A műugró Paola Espinosa csatlakozott azoknak a mexikói atlétáknak az elit klubjához, akik egymást követő olimpiai játékokon nyertek érmet, mivel Alejandra Orozcóval együtt ezüstérmes lett tízméteres szinkron műugrásban.

Az eddigi legjobb olimpiai teljesítményüket nyújtó latin-amerikai országok között találjuk Kolumbiát, ami nyolc aranyat nyert, köztük egy aranyat, a BMX-es Mariana Pajónnak köszönhetően.

Pajón csatlakozott a súlyemelő María Isabel Urrutiához, a 2000-es Sidney-i játékok bajnokához; ők az egyedüli kolumbiaiak, akik olimpiai aranyérmet nyertek.

A Dominikai Köztársaság emlékezetes képpel ajándékozta meg a világot és az olimpiai legendáriumot: Félix Sánchezre sokáig fogunk emlékezni, aki könnyeivel küszködött miután majdnem 35 évesen aranyérmet nyert 400 méteres gátfutásban.

Sánchez, ezzel a második aranyérmével, az elsőt 2004-ben, Athénban nyerte, a legidősebb atléta lett, aki olimpiai versenyt nyert.

Ha Sánchez országának sporttörténelmét képviseli, akkor az atlétika jelene és jövője Luguelín Santosé. A 18 éves sprinter ezüstérmet nyert 400 méteren az első olimpiai szereplésén.

„Egy arany és egy ezüst történelmi eredmény a sportunk számára, és csodálatos az országunknak” – mondta Sánchez a sajtónak.

„A baseball a nemzeti sportunk, de sok atlétánk edz keményen, úgyhogy fényes jövő előtt állunk” – mondta.

Venezuela Rubén Limardo párbajtőröző aranyérmének örülhetett, amely 44 év óta az első volt, Francisco „Morochito” Rodríguez bokszoló nyerte az utolsót 1968-ban, Mexikóban.

Argentína is azon latin-amerikai országok közé tartozik, amelyek aranyat nyertek Londonban, Sebastián Crismanich-nak köszönhetően, aki taekwondóban győzött.

Az argentin delegáció összesen négy érmet nyert, köztük női gyeplabda csapat ezüstjét és Juan Martín del Potro nehezen megszerzett bronzérmét teniszben.

Jaime Espinal birkózásban nyert Puerto Ricónak egy ezüstérmet, Javier Culson pedig egy bronzot 400 méteres gátfutásban.

Guatemala megnyerte első érmét, Erik Barrondo ezüstérmes lett a 20 kilométeres gyaloglásban. Az atléta elmondta, hogy az, hogy vennie kellett a szüleinek egy televíziót, hogy nézni tudják a versenyt, élete legnagyobb kiadása volt.

alt

„Ez a legnagyobb áldás, amit az élet adott nekem” – mondta Barrondo az éremmel a nyakában. „Nagy öröm ez egy olyan ország számára, amely annyit szenvedett, de annyit álmodott is.”

Az Egyesült Államok újra megnyerte a játékokat 104 éremmel, Kanada pedig 18 érmet, köztük egy aranyat vihetett haza.