Bizonyos médiaforrások beszámolója szerint a rendőrséget és a paraguayi földbirtokosok szövetségét, valamint egy csoport ügynököt megtámadtak, amikor beléptek egy milliomos földjére, hogy földtelen parasztokat lakoltassanak ki. A parasztok szerint mészárlás volt.

Múlt pénteken tizennyolc ember halt meg, közülük tizenegy paraszt, amikor a rendőrség, minden előzetes felszólítás nélkül megtisztított egy földtelen parasztok által elfoglalt földbirtokot Paraguay északkeleti részén, nem messze a brazil határtól. Ez egy „mészárlás volt, és tudomásunk van róla, hogy az erdőben még több halott társunk fekszik”, jelentette be az egyik földműves szervezet képviselője, miközben egy másik csoport szóvivője arra figyelmeztetett, hogy Fernando Lugo kormányát akarják destabilizálni.

„A társainkat lemészárolták. Sok hazugság terjed a campesinók lejáratására, akik azért küzdenek, hogy földet szerezzenek, amit megművelhetnek, és akik csak azoknak a jogoknak az érvényesüléséért harcolnak, amelyeket a földreform biztosít számukra. „Megerősítem, hogy eddig tizenegy elvtársunkat gyilkolták meg”, mondta el telefonon Damasio Quiroga, a Paraguayi Campesino Mozgalom főtitkára a Página/12 lapnak. „Onnan beszélek, ahol a mészárlás történt. Háromszázan voltunk Canindeyú körzet különböző campesino szervezeteitől. Információkat kaptunk arról, hogy több elvtársunk is meghalt, sérültek is vannak, és arról is tudunk, hogy néhány foglyot kivégeztek,” nyilatkozott Quiroga.

alt

A média és a rendőrség verziója az az, hogy az ügynököket megtámadták, amikor azok beléptek Blas Riquelme milliomos birtokára – aki a korábbi diktátorhoz, Alfredo Stroessnerhez köthető, és a vagyonát is neki köszönheti – amelyet a Carperos Campesino Mozgalom tagjai foglaltak el. [A fordító megjegyzése: A carperos-ok földtelen parasztok, akik a földreform által megígért földekért küzdenek.] A Paraguayi Vidékszövetség hozzáteszi ehhez a meséhez a „bizonyos” kapcsolatot a földművesek és a Paraguayi Néphadsereg (EPP) között: „Ez a tény, továbbá az automata fegyverek és robbanószerek használata arra enged következtetni, hogy többről van itt szó, mint egyszerű földtelen parasztok csoportjáról. Alaposan felfegyverzett és jól szervezett csoport volt, amely képes volt végzetes csapást mérni a rendőri erőkre.”

Ez a tények valószerűtlen verziója, tekintve, hogy az áldozatok összetétele eddig azt mutatta, hogy több paraszt halt meg (11), mint rendőr (7), és az utóbbiak közül ketten a Különleges Műveletek Csoportjának tagjai voltak.

A campesino Quiroga beszámolója különbözik attól, ami a legtöbb médiumban megjelent, vagy attól, amiről a rendőrség és a földbirtokosok szövetsége beszélt. „Nem igaz az az állítás, hogy az elvtársaink táborában automata fegyverek voltak. Elmondhatom, elvtárs, nem volt semmiféle kapcsolat semmilyen gerillákkal. Számunkra az EPP nem létezik. Azért találták ki ezt a történetet, hogy lejárassák az egyre jobban szervezett campesinókat, mert már nem hiszünk abban, hogy az elragadott földeket valaha is nekünk adják, és harcolunk a jogainkért.”

– Azt mondta, hogy „kitalálták a történetet”. Kikre gondol?

– A földbirtokosok és a rendőrség kéz a kézben járnak. Az új rendőrfőnök, akit Lugo nevezett ki, nagyon veszélyes, rendkívül korrupt, hivatalos panaszok vannak rá.

A Független Őslakosok Országos Szervezete egy közleményt adott ki: „Az olyan állami intézmények, mint a rendőrség, a hadsereg és az ügyészi hivatal által alkalmazott erőszak mindig a hazai és a transznacionális üzletemberek és a nagybirtokosok, mindig a profit és a magánszektor védelmében történik.”

A parasztok és a brazil szójatermesztők által dominált földbirtokosok közötti feszültség nőtt miután Fernando Lugo 2008-ban elnök lett. Ő azt ígérte, hogy folytatja a földreformot és megoldja az „az ebül szerzett földek” problémáját, amelyek olyan nagykiterjedésű állami földek, amelyeket a korábbi diktátor, Stroessner osztott szét katonatisztek és a támogatói között. Az egyik ilyen támogatója volt a tehetős Blas Riquelme, akit az ország egyik vezető emberi jogi aktivistája, Martín Almada a „paraguayi Carlos Slim”-nek nevezett.

Lugo, az egykori püspök egyszer számolt a campesinókkal, amikor ők voltak a fő társadalmi és választási bázisai. De a továbbiakban már nem támogatták őt, mint ahogy egyszer tették.

Quiroga azt mondta a lapnak: „Már nem hiszünk az elnöknek, nem tartja be az ígéreteit. A mészárlás után olyan embereket nevezett ki, akik korruptak, és akiknek nagyon rossz a hírük. A kormány, amely földreformot ígért elfeledkezik az ígéretéről, és korrupt coloradókat nevez ki.”

Az idézet Rudén Candia Amarilla belügyminiszteri kinevezésére utal. Candia Amarilla, aki Stroessner Colorado Pártjának tagja azt ígérte, hogy keménykezű lesz majd a campesinókkal, és bejelentette, hogy mostantól az elfoglalt földekről való kitelepítéseket a carperos-okkal való tárgyalások nélkül fogják végrehajtani.

„Lugo visszatáncolt, és elfogadott embereket a Colorado Pártból. Ez a még reakciósabb csoportok által kikényszerített lépés, az elnökből kiábrándult parasztok; mindez igaz. Ugyanakkor vannak olyan parasztok is, akik még mindig bíznak benne és támogatják őt, mert ha most ő elbukik, úgy hogy nem töltötte ki a 2013-ig tartó mandátumát, az a konzervatív erők győzelme lesz,” mondta Martín Almada, aki úgy gondolja, hogy egy Lugót destabilizáló terv van folyamatban. Az konfliktus, ami politikai cunamit indított el Paraguayban, és aminek akár olyan előre nem látható következményei lesznek, mint a diktatúra vége óta az első olyan kormány bukása, amely nem kötődik a Stroessner rezsimhez. „A helyzet továbbra is forró itt; és a jobboldal nyakig benne van,” mondta Magui Balbuena, az Elragadott Földek Megszerzéséért Nemzeti Bizottságtól.

Ennek a bizottságnak a közleménye a következőket állítja: „A Camindeyú körzetbeli mészárlás a paraguayi társadalom történelmi osztályellentétének, az állam három hatalmi ága közreműködésének, és egy olyan elosztó rendszernek, amely kevesek kezében halmozza fel a földeket, volt az eredménye… Az erőszak folytatódni fog, ha nem kezdeményezzük, egyszer és mindenkorra, a földek visszaadását a paraguayi népnek, amely ma azok kezében van, akiknek semmi közük a földreformhoz.

Darío Pignotti