Két évvel a pusztító erejű földrengés után még mindig több mint félmillió ember él sátortáborokban Haitin. A munkaképes lakosság több mint felének nincs munkája és négymilliónál több embert érint az élelmiszerhiány - közölték a karibi ország hatóságai.

Két évvel ezelőtt, 2010. január 12-én történelmének legerősebb földrengése rázta meg Haitit. A 7-es fokozatú földmozgásban több mint 222 ezren haltak meg, és körülbelül 300 ezren megsérültek. Több mint 390 ezer épület vált rommá, másfél millióan jutottak koldusbotra. Egyedül a fővárosban 80 ezer épület semmisült meg. Az éves hazai össztermék (GDP) 120 százaléka vált percek alatt semmivé.

Az elmúlt két év alatt a romok felét, majdnem 10 millió köbméter törmeléket takarítottak el, jórészt az ENSZ erőfeszítéseinek köszönhetően. A gondokat tovább súlyosbította, hogy Haitin másfél évvel ezelőtt kolera ütötte fel a fejét. A járványban több mint hétezer ember halt meg. Egyre nagyobb gondot jelent a növekvő bűnözés is: az elmúlt egy évben több mint 700-an haltak meg fegyveres erőszakcselekményekben, köztük 27 rendőr. A legsúlyosabb bűntények nagy része a fővárosban, Port-au-Prince-ben történik.

Az újjáépítés rendkívül lassan halad. A főváros, Port-au-Prince egy része továbbra is romokban hever. Az ENSZ szerint a felgyülemlett hulladéknak csak a felét szállították el. Több negyedben annyira járhatatlanok az utak, hogy a romokat eltakarító autók egyes utcákat meg sem tudnak közelíteni.

Ugyanakkor a segélyszervezetek munkatársai emberfeletti munkát végeznek. A Vöröskereszt tavaly két iskolát és egy egyetemi kart épített újjá. A napokban pedig háromezer új lakást adott át. Ezekben WC is van, ami Haitin nem magától értetődő.

Ennél persze sokkal több lakásra lenne szükség. A világszervezet adatai szerint mintegy félmillióan továbbra is sátrakban tengődnek. Vagyis két év alatt csak 500 ezer ember számára sikerült stabil lakóhelyet biztosítani. A sátorvárosban leírhatatlan higiéniai állapotok uralkodnak. De a biztonsági helyzet is aggasztó: emberi jogi szervezetek szerint több ezerre tehető a megerőszakolt nők száma.

Haitin az egészségügyi ellátás korábban is siralmas volt, de a földrengés után ezen a téren is rohamosan romlott a helyzet. Kolerajárvány tört ki, s a kórokozót a tavalyi vizsgálatok szerint a nepáli békefenntartók hozták az országba. A járványban elhunytak száma már meghaladta a hétezret, a fertőzöttek száma pedig félmillió. Vagyis minden huszadik ember kolerával fertőzött. Csekélyke jó hír lehet a helyiek számára, a jelentések szerint a járvány már lassabban terjed, mint korábban.

Kapcsolódó cikkek:

Kubában képzett észak-amerikai orvos ment életeket Haitin

Kubai orvosok a haiti kolera járvány vidéki frontjain

Aristide volt elnök hazatért Haitira

Haiti - egy évvel a tragédia után