Pénteken megérkezett az első aranyszállítmány Európából Venezuelába, amelyet még az 1980-as években szállítottak nyugat-európai bankokba.

{youtube}1-zc5BYjIWI{/youtube}

A Venezuelai Televízió beszámolója a szállításról és az ünneplő tömegről

Több mint 500 katona őrizte a szállítást és a rakodást a caracasi Simon Bolívár reptérről a Venezuelai Központi Bankba, ahol a majd’ 220 tonna, egykor főleg Nagy-Britanniába letétbe helyezett aranyat helyezték el. Ez csak az ország külföldön lévő aranykészletének egy része, nemsokára az összest visszaszállítják.

Venezuela összes aranytartaléka 365 tonna, a nemzetközi rangsorban a 15-ik, az aranykészlet értéke mintegy 11 milliárd USA dollár.

Hugo Chávez venezuelai elnök kormánya augusztusban jelentette be, hogy az aranyipar államosítása mellett az ország külföldi bankokban elhelyezett arany- és egyéb tartalékait hazahozza. A jegybank elnöke akkor egy televíziós nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a nemzetközi piacokon tapasztalható turbulenciára tekintettel kívánatos az ország külföldi bankokban elhelyezett vagyonának - így aranytartalékainak - hazahozatala.

A venezuelai aranytartalékok az 1980-as években kerültek külföldre, a neoliberális Carlos Andrés Pérez elnöksége idején, hogy az IMF által adott kölcsönöknek legyen a fedezete. Venezuela már korábban törlesztette a hiteleit, de az arany visszaszállítása idáig váratott magára.

Motorosok, gyalogosok, sőt még gyermekes szülők is az utcára vonultak, hogy üdvözöljék azt a karavánt, amely visszaszállította a venezuelai aranykészletet az eredeti helyére, a Központi Bank páncéltermeibe.

Fernando Soto Rojas, a nemzetgyűlés elnöke szerint „ez egy fontos jogi aktus, hogy megvédjük a szuverenitásunkat”.

A caracasi járókelők ünnepeltek, zászlókat lengettek, énekeltek, ahol a katonai konvoj az aranykészlettel végigvonult.

Merentes Nelson, a Venezuelai Központi Bank elnöke elmondta, hogy az aranykészlet teljes biztonságban van a bank épületében, és kijelentette, nem fordulhat még egyszer elő, ami 1989-ben történt, hogy a hátsó ajtókon kicsempésszék a nemzet vagyonát és idegen kezekbe kerüljön.

Kapcsolódó cikk: Újabb államosítások Venezuelában