Ebben a hónapban egy sor érdekes programmal ünnepli megalapításának nyolcadik évfordulóját a Venezuelai Bolivári Egyetem. 

Az egyetemet 2003-ban, a „Sucrei misszió” keretében hozták létre, amelynek célja, hogy szabad és általános hozzáférést biztosítson, ennek keretében tandíjmentes graduális és posztgraduális képzéseket kínálnak országszerte.

„A bolivári egyetem a forradalom gyermeke, egy vállalkozás az oktatási és képzési rendszer átalakítására azon szakemberek számára, akik teljes egészében részt vesznek a történelmi lehetőség valósággá alakításában a venezuelai nép számára” – nyilatkozta Yanis Araujo, az egyetem jogász professzora.

A mai napig több mint 144.000 diák kapta meg diplomáját az egyetemtől, és jelenleg 235.000 regisztrált diák tanul az ország 330 kampuszában.

„Fontos kiemelni, hogy ez az egyetem az élvonalból támogatja a forradalmat. Chávez elnök nagy reményeket fűz ehhez az oktatási intézményhez, és a közösséggel együtt meg fogjuk mutatni neki, hogy nem fogunk csalódást okozni” – mondta Larry Andrade, joghallgató és szóvivője a Bolivári Diákok Bicentenáriumi Kongresszusának.

A hét során olyan programok várják az érdeklődőket, mint például egészségügyi jóléti nap, mobil szocialista kávézó, amely venezuelai különlegességet szolgál fel, például arepast (kukoricaliszttel készült venezuelai sütemény), különböző sportprogramok (softball, kosárlabda, röplabda) és zenei koncertek. Továbbá a hét során bármely állampolgárnak lehetősége van fontos dokumentumainak, mint például a személyi igazolvány és a tartózkodási engedély beszerzésére.

Diákközösség a „munkaküldetésért”

A nyitó ünnepségen, telefonon köszöntötte a diákságot Hugo Chávez elnök, aki kiemelte, hogy diákokra fontos szerep vár a szocializmusba átmenet útján, a kormány által meghirdetett „munkaküldetésben”. Az elnök azt kérte az egyetem hallgatóitól, alkalmazottaitól és hatóságaitól, hogy ültessék át ezt a küldetést a mindennapi közösségi életükbe. Chávez szerint, ha minden jól alakul ezzel a programmal képes lesz az ország leküzdeni a problémáit, és a kapitalista modellt felválthatja egy szocialista. A kormányzat munkaküldetésének célja, hogy „emberhez méltó” és „szocialista” munkahelyeket teremtsen 3,5 millió embernek, ezzel leküzdve a 8,8 százalékos munkanélküliséget.

Az oktatás, mint emberi jog

A bolivári alkotmány az oktatást, mint „alapvető emberi jogot és társadalmi kötelezettségként” határozza meg, amely „demokratikus, ingyenes és kötelező”. A bolivári kormány 1999-es hatalomra kerülése óta mennyiségi és minőségi változáson ment keresztül a venezuelai állami oktatási rendszer és a felnőttképzés is.

A venezuelai oktatási minisztérium szerint a bolivári oktatási rendszer célja, hogy olyan „férfiak és nők oktatása összhangban társadalmi igényekkel, mint a társadalomhoz tartozás, az ambíció, a szolidaritás” és akik „aktívan, etikusan járulnak hozzá az ország gazdasági és társadalompolitikai fejlődéséhez”.

A venezuelai oktatáspolitikának fontos iránya a korábban az oktatásból hagyományosan kirekesztett rétegek integrálása, megváltoztatva a hagyományos oktatási metódusokat.

„A tudás háza”

Az egyetemen az elméleti és a gyakorlati oktatást összekötik, ennek keretében a hallgatók kötelesek valamilyen közösségi intézményben tölteni gyakorlati időt. Például a jogász hallgatók dolgozhatnak közösségi jogsegélyezéssel foglalkozó központokban, az orvos hallgatóknak pedig lehetőségük nyílik például a kormányzat által fenntartott Barrio Adentro orvosi klinikán gyakornokoskodni.

Angel Moros, az egyetem egyik vezetője szerint az egyik főkülönbség a többi intézményhez képest, hogy ebben az intézményben az első naptól kezdve arra tanítja a hallgatókat, hogy a társadalmi szolidaritás a legfontosabb értékként kezeljék.

A diákok számára az ösztöndíjak mellett élelmiszer- és közlekedési jegyekkel próbálnak segíteni, hogy senki ne maradhasson ki a tanulásból anyagi okok miatt.

1998 óta a kormány komoly erőfeszítéseket tett az oktatási rendszer átalakítására, amelynek köszönhetően a világon az ötödik legtöbb diplomással büszkélkedő ország lett Venezuela, a ’98-as 785 ezerrel szemben már 2.480.000 venezuelai állampolgár mondhatja el magáról, hogy egyetemi végzettsége van.

Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) 2009-es felmérése alapján csak Kubában, Dél-Koreában, Finnországban és Görögországban van ennél több diplomás.