{jcomments off}A kubai Munkaügyi Minisztérium vasárnap napvilágra juttatott beszámolója szerint eddig összesen 171 ezer olyan engedélyt állítottak ki, amelynek birtokosai privát üzletbe kezdhetnek a szigetországban.

Az élelmezés áll a legelőkelőbb helyen. A gazdaság fellendítése érdekében Raúl Castro nagyszabású reformokat jelentett be a tavalyi év folyamán. Ennek keretein belül mind kevesebb szerepet szánnának az államnak, míg a magánvállalkozásoknak egyre nagyobb teret adnának, így lehetséges, hogy a kubai adatok szerint eddig 171 ezer vállalkozó kedvű személy kapta meg az ehhez szükséges engedélyt. Az elmundo.es-nek eljuttatott dokumentum szerint, a 178 választható tevékenység közül az élelmiszer-előállítás és kereskedelem, a hanglemez adás-vétel, illetve a háztartási eszközök előállítása és értékesítése a legnépszerűbbek. Nem sokkal marad le ezek mögött az utas szállítás, illetve az ingatlan-bérbeadás.

A magánvállalkozások engedélyezésével párhuzamosan komoly elbocsátások kezdődtek meg az állami szektorban dolgozók között. Az előzetes tervek szerint 2011 márciusáig mintegy félmillió embertől váltak volna meg, ám a minap bejelentették, hogy noha a terv csúszik, az elbocsátások elkezdődtek. Az ötéves ütemterv 1,8 millió munkavállalóval számol, akik a tervek szerint az állami után a privát szektorban helyezkednek majd el. A teljes átalakulástól azonban senkinek sem kell tartania, hiszen a Kommunista Párt által kiadott gazdasági tervet tartalmazó 32 oldalas dokumentumban leszögezték, hogy a marxista-leninista irányvonaltól nem térnek el, vagyis Kuba továbbra is szocialista ország marad, amelyben a „gazdasági modellt illetően a tervezést tekintik elsődlegesnek, és nem a piacot”.

Ajánlott cikkünk a Latin-Amerika folyóiratból:
Milyen utat választ a kubai forradalom? Egy vita margójára