Az USA évtizedek óta tartó Kuba-politikáját újra elutasította a világ országainak többsége, csak az Egyesült Államok nem hajlandó feloldani a kártékony blokádot.

13577727_11n_kicsi.jpgAz ENSZ közgyűlése tagországainak elsöprő többsége kedden (2010. október 26-án) az Egyesült Államok Kubát sújtó gazdasági blokádja ellen szavazott, ami általános nélkülözést okoz a karibi szigetország polgárainak közel 50 éve.
A végső szavazás mérlege 187 szavazat volt a blokád feloldása mellett, csak az Egyesült Államok és Izrael szavazott az indítvány ellen. A Marshall-szigetek, Mikronézia és Palau tartózkodott a szavazástól.

Ez volt a 19. alkalom, amikor az ENSZ közgyűlése szavazott azoknak a gazdasági szankcióknak a megszüntetéséről, amit sokan a világon az emberi jogok nyílt megsértésének tekintenek, és ami a szegénységben élő országnak, becslések szerint, eddig 751 milliárd dollárjába került.

Venezuela ENSZ-beli képviselője, Jorge Valero az intézkedésre utalva, amit az Egyesült Államok 1962-ben léptetett érvénybe, hogy kisiklassa a kubai forradalmat, úgy fogalmazott, hogy az "egy ENSZ tagország fejlődéshez való jogának tagadása".

"A Venezuela elutasítja ezt a kubai nép ellen irányuló agressziót, ami szembemegy a nemzetek békés együttélésével és a nemzetközi jogszerűséggel" - mondta Valero a közgyűlés ülésén.

A venezuelai képviselő szerint a blokádnak "közvetlen hatása van a kubai népességre", különösen a gyerekek nem jutnak hozzá olyan betegségek, mint például a leukémia kezeléséhez szükséges szerekhez, a blokád az importra vonatkozó szigorításának köszönhetően.

A blokád, Valero elmondta, "építőanyagok beszerzését is gátolja, ami nem teszi lehetővé a természeti csapások által megrongált épületek helyreállítását és ez dollármilliós kieséseket okoz Kuba alapvető iparágainak".

Ráadásul Kuba behozatali képességének korlátozásával az intézkedés akadályozza az ország termékexportját az Egyesült Államokba vagy üzletet kössön olyan pénzügyi szervezetekkel, amelyek az észak-amerikai államhoz kötődnek.

Kuba külügyminisztere, Bruno Rodriguez kijelentette, hogy a blokádnak "sem erkölcsi, sem pedig jogi" alapja nincs, és bírálta Washingtont azért, mert az ismételten elutasította, hogy felhagyjon az országa elleni hidegháborús politikával.

Washington: Nincs változás

Rodriguez arra utalt, hogy noha az Obama-adminisztráció új kezdetet hirdetett Washington Kubával való kapcsolatát illetően, semmi nem változott, az Egyesült Államokban nem volt rugalmasság a blokádhoz való hozzáállásban.

obama_won__t_lift_cuba_embargo_by_latuff2_kicsi.jpg

Az ő részéről, Valero képviselő egyetértett a kubai külügyminiszterrel, és kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államokkal szemben, amiért az továbbra is megingathatatlan, nem foglalkozva a nemzetközi közvéleménnyel.

"Az USA kormánya folytatólagosan figyelmen kívül hagyja a világ népeinek hangját, akik azt követelik, hogy vessen véget a népirtó politikának és a legalapvetőbb emberi jogok megsértésének" - fogalmazott Valero.

A blokád elleni közel egyhangú szavazás, a venezuelai hivatalnok vélekedése szerint, az ENSZ tagállamainak akaratát képviseli, hogy "tartsák tiszteletben az emberek szuverenitását és szabad önrendelkezését és ítéljék el az olyan államok fenyegetését a politikai függetlenség ellen, amelyek összeegyeztethetetlenek az ENSZ alapokmányával".