Evo Morales, Bolívia elnöke július 27-én, kedden kijelentette, hogy az Egyesült Államok által támogatott drogellenes politika az ürügye az új katonai bázisok telepítésének Kolumbiában.
evo.jpg"Az illegális drogkereskedelem nem-csak gazdasági és szociális kérdés, de politikai ügy is, amit az Egyesült Államok arra használ, hogy igazolja vele a latin-amerikai államokban lévő katonai bázisait, amelyekkel kockáztatja a térség békéjét", figyelmeztetett Morales.

A Cesar Guedes Morales-szel, a Drogkereskedelem és Bűnözés Elleni Országok Szervezetének képviselőjével együtt tartott előadásán Morales elnök világossá tette, hogy Bolívia, az Egyesült Államok narkotikumok elleni politikájával szemben, "szuverenitással és méltósággal" harcol a kábítószerek ellen.

Morales megerősítette elhatározását, hogy küzd a drogok ellen, de azt mondta, hogy az Amerikai Egyesült Államoknak és más iparosított nemzeteknek vállalniuk kellene a felelősséget a tiltott drog-piac komoly növekedéséért az országaikban. Arra is figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok ezt a kérdést arra használja, hogy igazolja a térség feletti kontrollját.

A bolíviai elnök elmondta, hogy a 80-as évek óta, amikor ő Cochabamba trópusi régiójában szakszervezeti vezető volt, "az Egyesült Államok gyakran hozza hírbe a szakszervezeti vezetőket; megvádolja őket, hogy vörösök vagy kommunisták, azért, hogy igazolja az elnyomásukat".

Morales elnök rávilágított, hogy Bolíviában a kábítószer-kereskedőknek jobb technikai hátterük van, mint a rend-őrségnek, és több felszerelésük, mint a fegyveres erőknek. Segítséget kért a nemzetközi közösségtől, hogy ezt hátrányt kompenzálni tudja és hatékonyan tudjon harcolni eme probléma ellen.

A bolíviai államfő, aki korábban a bolíviai kokalevél-termesztők szakszervezetének vezetője volt, megígérte, hogy a technikai és pénzügyi korlátai ellenére az országa komoly erőfeszítéseket tesz a kábítószer-kereskedelem elleni harcban. "A nemzetközi közösségnek ezért kellene segítenie minket, hogy megállítsuk az illegális drogkereskedelmet."

"A legnagyobb gyengeségünk a szükséges felszerelés, technológia és radarok hiánya", mondta.

Bolívia, a világ harmadik legnagyobb kokalevél-termesztője Peru és Kolumbia után, 113 tonna koka előállítására is képes évente. Kokatermesztés 30 900 hektáron történik, de ebből csak 12 000 hektár számít legálisnak. Ennyi az őslakosok hagyományos fogyasztása.

Venezuelan News Agency