Desire Bouterse választási szövetsége nyerte a legtöbb parlamenti mandátumot. Az ország nehéz időszak elé néz, az egykori gyarmatosító, Hollandia, politikai szankciókkal fenyegetőzik.

800px-locationsuriname_svg.png 

Suriname-ban, Dél-Amerika legkisebb országában újból felerősödött a politikai válság. Az előző hét közepén az egykori tábornok, diktátor által vezetett pártszövetség, a Mega Combination (MC) megnyerte a parlamenti helyek 23,51%-át, ezzel a törvényhozásban 3 fős többséghez jutott, tehát Boutersének lehetővé vált, hogy újraválasszák elnöknek. Az ellenzék megtagadta, hogy tárgyalóasztalhoz üljön a győztessel, ami politikai válságot sejtet. 

Suriname holland gyarmat volt, 1954-től Hollandia tengeren túli tartománya. 1975. november 25-étől független tartomány, de a polgári kormányzatot 1980-ban katonai felkelés döntötte meg. 1987-ben választásokat tartottak, új alkotmányt léptettek életbe, de a volt diktátor, Desi Bouterse a hadsereg élén maradt. Mivel elégedetlen volt a kormánnyal 1990-ben telefonon feloszlatta azt. A népnyelvben ez az esemény a „telefonpuccs”. A kilencvenes évek elején nemzetközi nyomásra demokratikus reformokat vezetett be, mind Boutersét, mind családtagjait kapcsolatba hozták a szervezett bűnözéssel és a kábítószer kereskedelemmel. Suriname-ban a demokrácia a zűrzavaros kilencvenes évek után megerősödött, a gazdaság sokrétűvé vált és kevésbé függött a holland pénzügyi segítségtől.

Az MC választási győzelme után sem világos, hogy milyen lesz a megalakuló kormány. A leköszönő elnök, Ronald Venetiaan Új Front (NF) nevű pártja elutasította a koalíciós kormányra tett javaslatot. Az NF a szerdai szavazáson 14 mandátumot szerzett. A kubai Prensa Latina hírügynökség jelentése szerint több kisebb párt, pártszövetség is mandátumot szerzett, ami tovább bonyolítja a helyzetet. Ugyanakkor az Amerikai Államok Szervezete (OAS) megerősítette, hogy a választások demokratikusan és tisztán zajlottak.

Az egykori gyarmattartó hatalom, Hollandia azonban bejelentette, hogy nem ismeri el sem Boutersét, sem a jövőbeli kormányt. A holland igazságügyi szervek már korábban elfogatóparancsot adtak ki az egykori tábornok ellen, és távollétében tizenegy évre ítélték kokaincsempészés miatt. Jelenlegi is folyik ellene eljárás 15 ellenzéki meggyilkolása ügyében, amelyet a hadsereg egységei hajtottak végre 1982-ben.

A tíz közigazgatási egységre osztott Suriname 160 ezer négyzetkilométer területével és félmillió lakosával Dél-Amerika legkisebb országa.

A lakosságot az egykori gyarmatosító hollandok leszármazottain kívül bennszülöttek, afrikaiak, hinduk és csekély számú kínaiak alkotják.

Suriname tagja számos regionális szervezetnek, például az UNASUR-nak és a Riói Csoportnak.