Kolumbia alkotmánybírósága kedden felmondta azt az Amerikával kötött katonai megállapodást, amely 7 kolumbiai bázisra engedélyezné az amerikai katonák bejutását. A megállapodás nagy feszültségforrás volt a venezuelai-kolumbiai viszonyban.

A kolumbiai alkotmánybíróság kedden alkotmányellenesnek minősítette azt az amerikai-kolumbiai katonai egyezményt, amely amerikai katonák bejutását engedné a helyi támaszpontokba. A bíróság szerint a megegyezést meg kell küldeni a kolumbiai kongresszusnak fellebbezésért mielőtt hatályba lépne. A döntés szerint az új szövetséget a törvénynek is jóvá kéne hagynia. 

„Az alkotmánybíróság döntése értelmében a szerződés az elnök elé fog kerülni, és a továbbiakban ő dönt róla” – mondta Mauricio Gonzalez, az alkotmánybíróság elnöke. 

„A kormány meg fogja vizsgálni az alkotmánybíróság döntését a nemzetközi jogi normák szempontjából. Fel kell hívnunk a figyelmet az Egyesült Államok és Kolumbia együttműködésének fontosságára. Ez az együttműködés az elmúlt évtizedekben csak erősödött, különös tekintettel a kábítószer kereskedelem- és a terrorizmus elleni harcra. A jelenlegi döntés nem lehet hatással a már megkötött egyezségekre, amelyek feltételeit a két ország kormánya már eddig is teljesítette, és a jövőben is így fog tenni” – reagált Rodrigo Rivera védelmi miniszter.

Az erősen vitatott egyezményt tavaly októberben még az akkori elnök, Alvaro Uribe írta alá a parlament jóváhagyása nélkül. Juan Manuel Santos jelenlegi államfőnek, aki az elmúlt hetekben foglalta el hivatalát, ugyanakkor sajnos kényelmes többsége van a kolumbiai törvényhozásban, így feltehetőleg könnyűszerrel sikerül majd elfogadtatnia a megállapodást.

'Ez feltétlenül egy nagy döccenő az úton, de nem egy óriási visszaesés' – reagált a döntésre Adam Isacson washingtoni hivatalnok. Az Egyesült Államok a drogcsempészet és a terrorizmus elleni harccal próbálta indokolni a katonai bázisok telepítésének szükségességét. 

A szomszédos Ecuador és Venezuela baloldali vezetői régóta elítélték a most felfüggesztett megállapodást, amellyel szerintük az Egyesült Államok csak a saját hatalmát akarta kiterjeszteni a térségben.Hugo Chávez venezuelai elnök háborús cselekedetnek minősítette Washington terjeszkedését, melynek célja baloldali kormányának megingatása.