Az infláció, a korrupció és a destabilizáció elleni küzdelem a héten tovább folytatódott Venezuelában. Állami vállalatok munkásai tüntettek a felhalmozás és a különféle ár-spekulációk ellen, továbbá munkás-ellenőrzést követeltek. Mindeközben letartóztatták az állami kézben lévő PDVAL élelmiszeripari vállalat volt elnökét az élelmiszerek piacról való eltérítésének vádjával.

fedecamaras_protest_abn.jpg 

Az élelmiszeriparban dolgozó munkások, államosított szarvasmarha-tenyészetek alkalmazottjai, valamint a villamossági-, olaj- és bányászcégek munkásainak ezrei vonultak Venezuela legnagyobb magánkézben lévő üzleti kamarája, a FEDECAMARAS székhelye elé.

A munkások egyrészt határozott támogatásukról biztosították a kormány gazdasági politikáját, melynek lényege, hogy államosításokat hajtanak végre a gazdaság stratégiai ágazataiban és egy, a munkások és az állam által közösen irányított, új termelési és elosztási rendszert hoznak létre, hogy így fokozatosan megvalósíthassák  „a 21. század szocializmusát”.

Az összegyűlt munkások másrészt pedig elítélték a FEDECAMARAS és a birtokában lévő vállalatok magántulajdonosait társadalmilag felelőtlen magatartásukért, értve ez alatt a munkavállalók jogainak többszöri megsértését, a felhalmozást, az ár-spekulációt és a korrupciót.

Annak idején a FEDECAMARAS volt a 2002-es Chavez-elleni puccskísérlet mögötti egyik legfőbb erő. Látszik ez abból is, hogy Chavez elrablását követően, a kamara akkori elnökét, Pedro Carmonát nevezték ki államfőnek.

Angel Navas, a villamosenergia-iparban dolgozó munkások országos szakszervezetének koordinátora a felvonulás alatt közölte az újságírókkal, hogy "Azért vagyunk ma itt, hogy határozottan közöljük országunkkal: képesek vagyunk saját vállalataink irányítására Hugo Chavez elnök mellett, és arra is, hogy a termelést a közösség szolgálatába állítsuk, és elmondjuk, hogy az államosított vállalatok története sikertörténetnek tekinthető”.

"Ez az egyetlen olyan kormány, amely valóban kollektív szerződéseket biztosított a munkások számára, megteremtve ezzel a munkahelyi biztonságot, és a biztos fizetést" – mondta a szakszervezet másik embere, Mercedes Gutierrez.

Luis Yaguare közölte a közszolgálati VTV hírcsatornával, hogy a bauxit-feldolgozó Nopro prior cégnél az államosítást megelőzően a munkavállalók hét hónapon keresztül nem kaptak fizetést, és emellett kénytelenek voltak eltűrni a vezetés által előírt elbocsátásokat is. "Támogatni fogjuk Hugo Chavez bölcs döntéseit, és valódi munkásellenőrzés alá vonjuk Guayana városát” – mondta Yaguare.

A 2009 áprilisában államosított La Gaviota szardínia-feldolgozó üzemtől Pascuala Salmeron nyilatkozott: "A cég volt tulajdonosai, a kapitalisták, megrongálva hagyták maguk mögött a gépeket. Nekünk, ennek ellenére is, sikerült azonban a vállalatot sikeres pályára állítanunk." Két hónappal az államosítást követően a La Gaviota munkásai egy hattagú tanácsot választottak és bíztak meg a vállalat vezetésével.

Több felvonuló is elhárította azokat a valótlan feltevéseket, miszerint az állami vállalatokban csökkent volna a termelés. A közép-venezuelai cukorültetvényekről érkezett Sergio Solarte közölte, hogy a tavalyi államosítás óta a termelés több mint kétszeresére nőtt, azaz 3800 helyett már 7800 zsák cukor előállítására képesek.

Venezuela alelnöke, Elías Jauá elmondása szerint pedig az állami vállalatoknál nyolcvan százalékkal nőtt a termelés Chavez tíz éves elnöksége alatt.

Munkástüntetés a legnagyobb élelmiszeripari vállalatnál

Mindeközben Caracas központjától távolabb, Venezuela legnagyobb élelmiszer-termelője, a Polar előtt 5200 szállítómunkás követelte végkielégítését, mondván a társaság még tartozik nekik.

„Soha sem kaptuk meg a végkielégítésünket. A vállalat a tényleges munkaviszonyunkat különféle szerződéses munkáknak álcázta, hogy így munkavállalói jogainkat figyelmen kívül hagyhassa.” – mondta a szakszervezeti Jhonny Ricappa.

Az Országgyűlés két éve felszólítást intézett a Polar vállalathoz, aminek hatására a Polar tisztviselői meg is állapodtak arról, hogy tárgyalásokat kezdenek munkásaikkal. Erre azonban mindmáig nem került sor, magyarázta Ricappa.

Az ilyen és ehhez hasonló folyamatos munkavállalói tüntetések, és a mögöttük lévő számtalan megoldatlan sérelem vezettek az elmúlt évek államosításaihoz is. Chávez elnök pedig már többször egyértelművé tette, hogy nem zárja ki annak lehetőségét sem, hogy államosítja a Polar élelmiszer-óriásvállalatot.

Maga a konfliktus pedig újabb bizonyítéka a venezuelai magánvállalatok azon közös gyakorlatának, miszerint a profitmaximalizálás érdekében egyre több munkavállalót kényszerítenek munkavállalói viszony nélküli munkavégzésre. A kormány államosítási programjának célja többek között ennek a gyakorlatnak a felszámolása.

Chávez válasza

A legutóbbi tiltakozások hatására Chávez látogatást tett az állami tulajdonú Diana Industries étolaj-gyárnál Carabobo államban, s itt a kormány gazdasági programja mellett érvelt. Találkozott a vállalat munkásaival, és "gazdasági háborút" hirdetett meg a kapitalista tőkések ellen.

Chávez hangsúlyozta, hogy a magánvállalkozások nagymértékben függnek az állami bevételektől és nyersanyagellátástól.

„Felveszem a kesztyűt a hazafiatlan oligarchákkal. Lássuk, ki bírja tovább, ők vagy én? ”- mondta Chávez miután megemlítette a Polar vezetőjének, Lorenzo Mendozának a nevét. „Ez már nem egy gazdasági-politikai, hanem egy erkölcsi polgárháború”.

A látogatás alatt azt is tisztázta Chávez, hogy kormánya intézkedései természetesen nem azon becsületes üzletemberek ellen irányulnak, akik betartják az ország törvényeit. Mint mondta, csupán azokat a cégeket fogja államosítani, amelyek megsértik a törvényeket és a munkavállalók jogait, vagy fenyegetést jelentenek a nemzet gazdaságára nézve.

Venezuela teljes gazdasági növekedése alatt, egészen a 2008-as gazdasági válságig, a privátszektor öt egymást követő évben túlnőtte az állami vállalatokat. A legújabb adatok azt mutatják, hogy összességében 5,8%-os a hiány, enyhe növekedéssel az állami beruházások olyan kulcsfontosságú területein, mint például a lakhatás és az oktatás.

Chávez elmondása szerint Venezuela gazdasági problémái, beleértve a tartósan magas inflációt, nem oldódhatnak meg addig, amíg a tőkések irányítják a gazdaságot. "Mindaddig, amíg a burzsoázia tartja ellenőrzése alatt a nemzeti bankszektor 80%-át, a kereskedelem 90%-át és a multinacionális vállalatok nagy részét, nem lehet csökkenteni az inflációt” – mondta.

„Akárhányszor csak növeljük a minimálbért, ők megemelik az árakat”- mondta Chávez. „Ugyan azokat az autókat, mint Bogotában, itt, háromszoros áron adják Carasban ” - tette hozzá.

„Ez az, amit akarnak; konfliktust szítani, hogy az ország irányíthatatlanná váljon, így igazolhassák a nemzetközi beavatkozást, hogy államcsínyt hajthassanak végre, vagy egyszerűen egy dokumentummal kiiktassák az elnököt hivatalából, mint történt ez Hondurasban [2009 júniusában]” – vonta le a konklúziót Chávez.

Korrupciós elszámoltatás a PDVAL vállalatnál

Az állami tulajdonban lévő, a PDVSA olajtársaság irányítása alatt lévő élelmiszergyártó és forgalmazó PDVAL vállalat korrupciós ügyeinek letörésének érdekében a Bolivári Hírszerző Szolgálat (SEBIM) emberei letartóztatták élelmiszer-felhalmozás vádjával a cég volt elnökét, Luis Pulidót.

A letartóztatást követően a SEBIM tisztviselői 1300 rizzsel, tejjel, liszttel, étolajjal, és más alapvető élelmiszerekkel teli ládát találtak Carabobo állambeli CEALCO tárolóban, amelynek a PDVAL vállalattal állnak beszállítói szerződéseben. A talált élelmiszerek szavatossága lejárt. A közeli Cojedes államban pedig 800 tartálynyi rothadó ételt fedeztek fel, miután a szomszédos lakosok bejelentést tettek a borzasztó szag miatt.

A PDVAL céget 2008-ban alapították; első elnöke egészen tavalyig Pulido volt. A dolgozók által létrehozott Népi Szervezésű Korupció-ellenes Kihallgatás (AIPO) azzal a céllal jött létre, hogy feltárja a helyi jobboldal és az államapparátus korrupt bürokratáinak ügyleteit különböző hírszerző hálózatok kiépítésével.

Egy 2008-as jelentésében az AIPO megállapította, hogy Pulido résztvevője annak "az élelmiszer-maffiának, amely valamennyi élelmiszer-elosztásért és forgalmazásért felelős állami intézményben kialakult”.

Ez a maffia bűnös többek között tiltott aukciós beszerzések lebonyolításában, melyekben a PDVAL vállalat magas jutalékot fizette egyes vezetőknek az AIPO értesülései szerint.

Chávez elnök nyilvánosan elítélte a PDVAL korrupciós ügyeit, mondván ez a gyakorlat sérti a PDVAL küldetését, miszerint az élelmiszereket az államilag szabályozott árakon értékesítsék. Ennek megfelelően az elnök börtönbüntetést követelt a felelősök számára.

"A forradalom létrehozott egy olyan értékesítési rendszert, amely jó minőségű és megfizethető áru élelmiszert biztosít minden venezuelai számára" - mondta Chávez. "Nem hunyhatunk szemet az ilyen és ehhez hasonló zavarok felett, mint ez is. Korrigálnunk kell a hibákat és folytatni harcunkat az alacsony hatékonyság, a korrupció és a bürokrácia ellen” – tette még hozzá.

A PDVAL vállalat mellett az állam több ezer ún. Mercal piacon biztosítja a lakosság számára a támogatott áru élelmiszerekhez való jutást. Az előző hónapban a kormányzat állami tulajdonba vett egy jelentős malmot és módosította a 2001-es földtörvényt, hogy kormányzati hitelekkel segítse a gazdag birtokosok kihasználatlan földjeinek újraelosztását az állam és a kisbirtokosok közt.