November végén már beszámoltunk a szakszervezeti fiatalok első nemzetközi konferenciájáról (itt olvashatjátok a beszámolót) Limában, Peruban. Az alábbiakban tesszük közzé ennek a találkozónak a zárónyilatkozatát. Az eredeti angol dokumentumot a Szakszervezeti Világszövetség honlapján, a http://www.wftucentral.org/?language=en olvashatjátok,

ZÁRÓNYILATKOZAT

A Fiatal Dolgozók I. Nemzetközi Konferenciáját a Szakszervezeti Világszövetség és a Peru Munkásainak Közös Konföderációjának (CGTP) felhívására válaszolva tartották meg Limában, 2009 november 18-20. között, a kubai forradalom 50. évfordulójának évében. Amerika, Afrika, Európa, a Közel-Kelet és Ázsia 25 országának 32 szakszervezetét több mint 250 tag képviselte az eseményen. Megegyeztünk abban, hogy kijelentjük az alábbiakat:

youth-peru-small.jpg 

A XXI. század elején a világ még mindig egy igazságtalan, kirekesztő és kizsákmányoló politikai és gazdasági rend áldozata. Ez a rend a bolygót a saját önpusztításába vezeti. Ennek jele a klímaváltozás fenyegetése, ami éppen a kapitalizmus legnagyobb válságának közepén jelentkezik.

A fiatal dolgozók az első áldozatai a munkaerő-piaci szabályozás megszüntetésének, amit az imperialista globalizáció valósított meg, akik alulfoglalkoztatottak vagy a rabszolgákéhoz hasonló körülmények között dolgoznak egészségügyi és szociális biztonság nélkül. Vagy itt vannak a hajléktalan, üldözött bevándorlók és a gyerekmunka is. Összefoglalva tehát a fiatal munkások egy egész generációja él anyagi és szellemi romlásban, nincs kilátásuk a jövőre nézve. A mi társadalmainkban egy individualista és erőszakos életmód hozza a ránk érvényes törvényeket, határozza meg az ideológiai és kulturális értékeket. Ez nemcsak egy olyan kisebbség igazságtalansága, akinek a kezében a javak nagy hányada összpontosul, miközben a szegénységbe taszított tömegek a túlélésért küzdenek, ez egy uralmi rendszer is, ami úgy működik, mint egy szociális megsemmisítő gépezet, amely számára a kirekesztettek sorsa nem bír jelentőséggel, még kevésbé azok értékei, kultúrája, identitása és közösségei, amelyek alá vannak rendelve a piaci érdekeknek.

Napjaink világának messze ható technológiai előnyei mellett a fiatalok is hatnak arra a folyamatra, ami megváltoztatta a munkásosztály összetételét. A tőkések „új szakértelmet” követelnek kezdeményezőkészséggel, kritikus attitűddel, és képességet a termelő folyamat tökéletesítésére. Csapatmunkát írnak elő kollektív eredmények iránti elkötelezettséggel, nyelvek ismeretét, életfilozófiát, folyamatos továbbképzést…stb. De mindennek csupán az a célja, hogy a munkaerőpiacot szolgálja, és nem az, hogy elősegítse azt a gazdasági, szociális és politikai változást, amire az országainknak szükségük van. Fiatal emberekként, hogyan fogathatnánk el ezeket az előírásokat, amelyek még több elidegenítő és legyengítő erőfeszítést követelnek tőlünk, miközben a rendszer – amely kizárólag a tőke érdekei szerint cselekszik – szétzúzza fiatalos álmainkat, diszkriminál és megoszt bennünket. Igazságos ránk nézve, hogy teljesítjük ezeket az igényeket, miközben megalázó és igazságtalan megkülönböztetés van a szegények és a gazdagok, különböző etnikai csoportok, férfiak és nők, vidéki és városi körzetek, de még az egyes országok relatívan fejlődő és a hátrányos helyzetű területei között is?

Kifejezzük abbéli meggyőződésünket, hogy a tudományos és technológiai tudás fejlődése minket kellene, hogy szolgáljon, ahogyan ezt a Szakszervezeti Világszövetség (WFTU) követeli. A történelmi szövetség, ami soha nem volt transznacionális vállalatok vagy rablópolitikát folytató kormányok szövetségese. A WFTU folyamatosan elutasította, hogy megadja magát a történelem hátráltatóinak. A nehézségek ellenére, mindig is küzdött és ellátott minket igazi munkásosztálybeli szolidaritással.

A WFTU megerősödött a 2005-ben, Havannában tartott 15. Szakszervezeti Világkongresszus után. Ez a mostani sikeres esemény a bizonyíték erre. A 16. kongresszus előkészületeinek tudatában reméljük, hogy ott majd mód nyílik megvitatni az első találkozó tanulságait és bátorítani a szakszervezeti ifjúsági mozgalmat. Hiszünk benne, hogy eme alkalom során a fiatal munkások által követendő speciális politikákat kell javasolni és elemezni, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy megújítsák a küzdelmüket és integrálják őket a szakszervezeti mozgalomba, és természetesen felhívják a fiatalok figyelmét a WFTU méltányos álláspontjára. Az WFTU, hogy ösztönzést adjon ehhez a konferenciához, lehetőséget fog adni a 16. kongresszusán, hogy erősítse az erőfeszítéseinket, hogy egyre több és több fiatal dolgozó értse a szociális fejlődés osztályértelmezését, hogy egyéni problémáik ezáltal összekapcsolódhassanak egy egyesült kollektív küzdelemmé.

Globalizáljuk a küzdelmet, globalizáljuk a reményt!

Latin-Amerika, ahol az első konferencia megrendezésre került, éppen a demokratikus fejlődés és a haladó erők győzelmeinek változást hozó éveit éli, és ezt a haladást meg kell védeni és el kell mélyíteni. Az észak-amerikai birodalmi kormány és szövetségesei által egyesített reakció válasza az, hogy megpróbálja megakadályozni a népek önrendelkezését, ha kell erővel. A tények azt mutatják, hogy ők nem változnak. Bukott rendszerüknek már semmije sincs, amit kínálhatnának. Amit ajánlani tudnak az uralom, korlátozás, elnyomás, fenyegetés, agresszió, háború.

Hondurasban az emberek hősiesen küzdenek a birodalom ezen modellje ellen. Az ő ellenállásuk ösztönzés mindannyiunk számára, mert azt bizonyítja, hogy lehetséges megvédeni a jogainkat és szuverenitásunkat az Egyesült Államok kormánya és az oligarchák álnok, álszent manőverével szemben, hogy érvényesítsék a nép akaratát és a nemzetközi közösség követelését. Újra Che-t kell idéznünk: „…Nem bízhatunk az imperializmusban, egy kicsit sem…” Követeljük Manuel Zelaya törvényes kormányának azonnali és feltétel nélküli visszatérését!

A kísérlet, hogy az Egyesült Államok imperializmusa emberi arcot mutasson, lelepleződött. A tények az USA kormánya és annak szövetségesei részéről ugyanolyan az agresszivitásra és népellenes viselkedésre utalnak, mint amilyet más ügyek esetében is tapasztalhattunk, mint amilyen például Mexikóváros elektromosenergia-ellátásának privatizálása volt. Az Egyesült Államok katonai bázisainak létesítése Kolumbiában és a Cuarta Flota, Venezuela közelében, ahogy Fidel elvtárs mondta, tőrdöfés a „Mi Amerikánk” szívébe. Éppen ezért a dolgozóknak és a népeinknek fokozniuk kell az ellenállást. Peruban is komoly csaták folynak a munkások jogainak védelmében Alan García kormányának éhezés politikája, önkénye és hatalma ellen. A CGTP, a nagy tekintélyű, történelmi szakszervezeti szövetség, amit José Carlos Mariategui alapított. Ez a szervezet, ami melegen üdvözölt minket, példás érettséggel keményen küzd, szerveződik és hisz, hogy megfordítsa a neoliberális kormányok részéről az elmúlt években tapasztalható népellenes politikát és törvényeket. A I. konferencia kifejezi szolidaritását mezőgazdaság, a halászat, a textil- és ruhaipar, a bányászat, építőipar munkásaival, tanárokkal…stb., akik küzdenek a méltányos jogaikért és követeléseikért.

Az imperialista mohóság háborúval sújtja Irakot és Afganisztánt, aminek szörnyű következményei vannak. Nyomást gyakorol Pakisztánra, Iránra és Szudánra. Folyamatosak a provokációi a Koreai-félszigeten. Védi Izraelt és a palesztin nép ellen elkövetett bűneit, miközben az utóbbiak jogos küzdelmét egy független és szuverén államért kriminalizálja. Az Európai Unió imperializmusa és a Lisszaboni Stratégia döntései és a többi erősítik transznacionális vállalatokat és monopóliumokat a munkások jogainak ellenében és együttműködnek a NATO-val, annak népek elleni háborúiban. Megkísérlik, hogy versengést keltsenek a munkások között és elősegítve ezzel a bevándorlók elleni diszkriminációt, idegenellenességet és rasszizmust és fenntartják Ciprus, az imperializmus általi, megszállását és megosztottságát. Különben is, ha nem lenne ilyen drámai a helyzet, akár nevethetnénk is azon, hogy az emberek a berlini fal leomlásának 20. évfordulóját ünneplik, mint egy olyan eseményt, ami az emberiségre boldogabb időszakot hozott. Ugyanakkor ezek az emberek hallgatnak azokról a falakról, amik ma is állnak Palesztinában vagy Mexikóban, az ember ember általi kizsákmányolásának falairól.

Ázsiában a nepáli nép harcol a békefolyamat sikeréért és egy új alkotmány megalkotásáért, ami garantálja a néphatalmat és javít az emberek életén.

A fiatalság a jövője a harcos, osztályalapokon nyugvó szakszervezetiségnek

A Fiatal Dolgozók I. Nemzetközi Konferenciájának résztvevői értik, hogy a jelenlegi politikai és gazdasági erők a történelem által meghatározott legnagyobb értékeket tagadják, és leigázzák a fiatalságot, akik brutálisan elidegenítve dolgoznak. Közömbös, uniformizált emberiséget akarnak, amely nem vágyik egy jobb jövőre.

Kijelentjük, hogy a fiatal dolgozók ellenállnak az ilyesfajta törekvéseknek és szembeszállunk velük a saját meggyőződésünkkel és elveinkkel, amelyek a munkások küzdelmének történelmi hagyományából táplálkoznak. Magasabbra emeljük ESZMÉINKET mint valaha. Azokat az eszméket, amelyek üzemanyagok ahhoz a kereséshez, amit egy felsőbbrendű társadalomért, az emberek igazságáért folytatunk.

Harcolunk:

1)      A békéért. Az emberiség kizárólagos. A globalizáció álszentségével és a kapitalista barbarizmussal és rablással szemben a szolidaritás globalizációjáért. Nemet a háborúra és az imperializmusra!

2)      Bolygónk védelméért. Szemben a transznacionális vállalatok szennyezésével, amit a profithajhászásuk közben követnek el, és ami a saját pusztulásunkba vezet minket.

3)      A munkához való jogért és az azonos fizetés melletti munkaidő csökkentésért, valamint a bizonytalan foglalkoztatás és az ilyen szerződések gyakorlatának megszüntetéséért. Egyik sem illegális.

4)      A fiatalok jogáért az oktatáshoz, a jogokkal rendelkező munkához és az egészséghez.

5)      A szakszervezeti autonómia nem jelent semlegességet, sokkal inkább az osztályérdekek követelését. A szakszervezeti szövetség szabadságáért, a fiatalok szakszervezeti tagságáért és a mozgalmunk generációs megújításáért.

A fiatal munkások, Mariategui tanítása nyomán azt mondják, hogy: „…A proletariátus a történelemben nem politikailag jelentkezik, hanem társadalmi osztályként; abban a pillanatban, hogy felfedezi abbéli küldetését, hogy egy magasabb társadalmi rendet építsen…”.

Mi, a fiatalok, hiszünk a jövőben! Egy másfajta világ lehetséges és ez a szocializmus! Meghódítani, felépíteni, megőrizni az a történelmi harc, ami a fiatal dolgozók előtt áll!

2009. november 20., Lima

A résztvevő szervezetek, akik aláírták a zárónyilatkozatot:

Argentína - Sindicato Judicial de la Provincia de Salta - Central de Trabajadores de la Argentina (CTA)

Argentína - Asociación de Empleados Judiciales de Buenos Aires - Central de Trabajadores de la Argentina (CTA) 

Bolívia - Confederación Sindical de Trabajadores en Construcción de Bolivia (CSTCB)

Brazília - Central dos Trabalhadores e Trabalhadoras do Brasil - (CTB)

Brazília - Central Geral dos Trabalhadores do Brasil (CGTB)

Brazília - Nueva Central Sindical de los Trabajadores - Minas Gerais

Brazília - Federaçăo Democrática Internacional das Mulheres (FDIM)

Ciprus - Pancyprian Federation of Labour (PEO)

Kolumbia - Sindicato de Trabajadores de la Empresa de Teléfonos de Bogotá (SINTRATELEFONOS)

Kongó - C.T.P SYNDICAT

Kuba - Central de Trabajadores de Cuba (CTC)

Kuba – Federación Sindical Mundial - Región América

Ecuador - Federación Provincial de Trabajadores de Tungurahua (FPTT-CTE)

Egyiptom - Egypetian Trade Union Federation (ETUF)

Franciaország - Fédération Nationale des Industries Chimiques de la Confédération Générale du Travail (FNIC-CGT) 

Franciaország - Union Internationale des Syndicats des Travailleurs de l’Agriculture, de l’Alimentation et de l’industrieTextile et similaires (UISTAACT)

Görögország - All Workers Militant Front (PAME)

Honduras - Federación Unitaria de Trabajadores de Honduras (FUTH)

Magyarország - World Federation of Democratic Youth (WFDY)

India - Centre of Indian Trade Unions (CITU)

Marokkó - l’Organisation Démocratique du Travail (ODT)

Mexikó - Sindicato Único de Empleados de la Universidad Michoacana (SUEUM)

Mexikó - Frente de Trabajadores de la Energía (FTE)

Nepál - All Nepal Federation of Trade Unions (ANTUF)

Nicaragua - Movimiento Cumbre por la Paz

Nigéria - National Union of Air Transport Employees (NUATE)

Panama - Central Nacional de Trabajadores de Panamá (CNTP)

Peru - Confederación General de Trabajadores del Perú (CGTP)

Portugália - Confederaçăo Geral dos Trabalhadores Portugueses Intersindical Nacional (CGTP-IN)

Dél-Afrika - Chemical, Energy, Paper, Printing, Wood and Allied Workers' Union (CEPPWAWU)

Szudán - Sudan Workers Trade Unions Federation (SWTUF)

USA - Latinos Unidos / United de Michigan (LUUM)

A WFTU-NAK MEGFELELŐEN A FIATAL DOLGOZÓK NEMZETKÖZI KOORDINÁLÓ BIZOTTSÁGA 

AMERIKA

Peru - CONFEDERACIÓN GENERAL DE TRABAJADORES DEL PERÚ (CGTP) JUAN GUSTAVO MINAYA GOŃY (General Coordinator)

Brazília - CENTRAL DOS TRABALHADORES E TRABALHADORAS DO BRASIL - (CTB)

PAULO VINICIUS SANTOS DA SILVA

Honduras - FEDERACIÓN UNITARIA DE TRABAJADORES DE HONDURAS (FUTH)

WALTER MANRIQUE JUÁREZ HERNÁNDEZ

A SZAKSZERVEZETEK VILÁGSZÖVETSÉGE

Görögország - FRONT OF YOUTH OF WFTU

VASILIKI MOUKANOU

EURÓPA

Ciprus - PANCYPRIAN FEDERATION OF LABOUR (PEO) ANREAS KOUNNIS

Görögország - ALL WORKERS MILITANT FRONT (PAME) THEODORAKIS NIKOLAOS

ÁZSIA

India - CENTRE OF INDIAN TRADE UNIONS (CITU) PROMIT KUMAR SARKAR

Nepál - ALL NEPAL FEDERATION OF TRADE UNIONS (ANTUF) SHALIK RAM JAMKATTEL - BABURAM GAUTAM

Pakisztán - ALL PAKISTAN FEDERATION OF UNITED TRADE UNIONS (APFUTU) ULLAH AZAM SYED ZIA

AFRIKA

Nigéria - NATIONAL UNION OF AIR TRANSPORT EMPLOYEES (NUATE) ABDULL KAREEM MOTAJO

Dél-Afrika - CHEMICAL, ENERGY, PAPER, PRINTING, WOOD AND ALLIED WORKERS' UNION(CEPPWAWU) SKHUMBUZO PHAKATHI

A KÖZEL-KELET

Egyiptom - EGYPETIAN TRADE UNION FEDERATION (ETUF) MOHAMED ABD RABOF - KAMEL KHEDR

Marokkó - ORGANISATION DÉMOCRATIQUE DU TRAVAIL (ODT) MOHAMMED ENNAHILI

Szudán - SUDAN WORKERS TRADE UNIONS FEDERATION (SWTUF) MOHAMED OSMAN ABBAS