Interjú a Via Campesina illegalitásban lévő szóvivőjével

Rafael Alegría, hondurasi parasztvezető, aki tagja a Via Campesina nemzetközi koordinációnak is, az előző heti puccs óta rejtőzködik, mint sok más baloldali vezető, aktivista, akiknek menekülni kellett a katonaság üldözése elől. Ebben az interjúban a puccs alatti és utáni eseményeket mondja el. Az interjú elkészülte után változott egy-két dolog, de így is nagyon érdekes dokumentum az államcsínyt követő helyzetről.

 

rafael_alegria_2.jpgMi a helyzet most, miután eltávolították az elnököt?

A ma reggeli szituáció az az, hogy éjszaka puccsot hajtottak végre a katonaság támogatásával. Ezt az akciót „jóváhagyta” a Legfelső Bíróság és a kongresszus jobboldali többsége is. Ez adta meg az alapot Zelaya elnök elrablásához, Patricia Rodas külügyminiszter letartóztatásához. A kongresszus eddigi elnökét, Roberto Michelettit pedig kinevezték új elnöknek, az ország konzervatív erőinek támogatásával.

Hogy reagált erre a nép ebben a pillanatban?

Az emberek tömegesen mentek ki az utcára, hogy elutasítsák a puccsot. Már másnap reggel, hétfőn a három legnagyobb szakszervezet általános sztrájkot hirdetett, ehhez csatlakozott a Bloque Popular parasztszövetség is. Hétfőn este a katonaság már belelőtt a tüntetőkbe.

Hallottuk, ellened azonnal kiadtak egy letartóztatási parancsot…

Ez pontosan így van. Egyből kiadták a parancsot, viszont én most a fővárosban, Tegucigalpában vagyok és részt veszek a puccs elleni tiltakozásokban. Tájékoztattam az Inter-Amerikai Bizottságot, hogy mind a szabadságom, mind a testi épségem komoly veszélyben van. Az ő védelmükkel és támogatásukkal valamelyest garantálva lett a biztonságom.

Már néhány órával a puccs után elterjedt az a hír, hogy a hadsereg letartóztatta jó pár latin-amerikai ország diplomatáját. Neked erről milyen információid vannak?

Sajnos ez is igaz. Mi is az igazság a diplomaták elleni támadásról: Venezuela, Kuba és Nicaragua nagykövetei a hondurasi külügyminiszterrel, Rodasszal voltak, amikor a hadsereg négyüket elrabolta. Azt lehet tudni, hogy a diplomatákat néhány órával később elengedték, azt nem tudjuk, hogy Rodas hol van.

Ezt a puccsot egyébként nem csak ezen országok, hanem az Amerikai Államok Szövetsége sem ismerte el, nem fogadják el Michelettit az ország elnökének.

Ami nagyon fontos: felkérjük a régióban lévő országok népeit, hogy ítéljék el a puccsot és mozgósítsák a lakosságot, álljanak ki mellettünk a demokráciáért vívott harcunkban.