Salvador–Honduras - A világon a legtöbb gyilkosság a drogcsempészet útvonalán történik

A maga nemében szinte példátlan látogatást tett José Miguel Insulza, a nyugati földrész 35 országát tömörítő Amerikai Államok Szervezetének (AÁSZ) chilei főtitkára a salvadori főváros Esperanza központi fegyintézetben. Közép-Amerika két leghírhedtebb gengszterbandája, a Mara Salvatrucha (MS13) és a Barrio 18 bebörtönzött helyi főnökének mondott köszönetet, amiért „volt bátorságuk” tűzszünetet kötni.

Insulza börtönbeli sajtótájékoztatóján szót kapott az MS13 egyik vezetője, Carlos Mojica, alias „Öreg Lin”, aki közölte, hogy jóakaratuk bizonyítására „struktúrájuk jelképes, részleges lefegyverzésének megkezdésében” is megállapodtak. Parancsban adták ki a beosztottjaiknak, hogy szüntessenek be mindenféle erőszakot a nőkkel szemben. Egyben felkérték az AÁSZ főtitkárát, hogy a tűzszünetnek és a megbékélésnek megfigyelője és garantálója legyen. Az ENSZ adatai szerint a több mint hétmillió lakosú Salvadorban 2011-ben százezer lakosra 72 gyilkosság jutott – a mutató jóval magasabb a háborús Afganisztánénál.

alt

Az erőszaknak vannak hagyományai Salvadorban, elég a nyolcvanas évek gerillaháborújára gondolni. Jelenleg az újságírói múltú Mauricio Funes személyében első ízben van baloldali elnöke az országnak. Nem az ő hibája, hogy képtelenek úrrá lenni a bűnözésen, a főleg fiatalokból verbuválódott bandák helyi hatalmi csatározásain. Salvador a Dél-Amerikából kiinduló, az Egyesült Államok felé tartó kábítószer-csempészet útvonalán fekszik. A mexikói drogkartellek keze messze elér, így elsősorban a helyi munkanélküliekből összeállt fiatalok csoportjaira támaszkodnak.

Az ENSZ szerint – Costa Rica kivételével – a szegények aránya Közép-Amerika valamennyi országában meghaladja az ötven százalékot. A Mara Salvatrucháról már egy évtizede is beszámolt a világsajtó, elismerve, hogy a mag valójában az egyesült államokbeli börtönökbe zárt illegális bevándorlókból toborzódott, a tetovált testű fiatalok kitoloncolásukkor exportálták haza az erőszakot. Lassan már egy évtizede, hogy naponta 14-16 gyilkosság történik, főleg a főváros, a több mint félmilliós San Salvador külső körzeteiben.

A katolikus egyház lépett fel kezdeményezőként az idén tavasszal, és a börtönökben fogva tartottakkal kezdett egyezkedni. A kormány formailag távol tartotta magát az alkudozástól, de támogatta az egyház azon ígéreteit, hogy az eddiginél többet fordítanak a szakmunkásképzésre, munkahelyek teremtésére. Insulza mostani börtönlátogatása annak volt a következménye, hogy a bandafőnökök márciusi tűzszünete óta a napi gyilkosságok száma 15-ről ötre csökkent. Salvador gyilkossági adatait a világban csak a szomszédos Hondurasé múlja felül. A bandák közötti salvadori „megbékélési folyamat” hatása Insulza reményei szerint áttevődhet Hondurasra, Guatemalára, sőt akár az Egyesült Államokra is. Hondurasban is az említett két banda, a Salvatrucha és a Barrio 18 a legerősebb, amelyek széles kapcsolatrendszerrel kötődnek más latin-amerikai, főleg mexikói drogkartellekhez.

Az egyesült államokbeli kábítószer-ellenes ügynökség (DEA) emberei Hondurasban is segédkeznek a szervezett bűnözés felszámolásában. A közelmúltban nagy visszhangot váltott ki, hogy egy ilyen közös amerikai–hondurasi helikopteres akcióban egy, a Patuca folyón csónakban utazó családra lőttek, három ember életét kioltva. Amerikai részről azzal védekeztek, hogy a Patuca fontos drogszállító útvonal. A BBC helyszínen járt riportere szerint az Operation Anvil fedőnevű művelet az első olyan akció Közép-Amerikában, amikor a DEA által alkalmazott amerikai biztonságiak fegyvert használhatnak.

Az egyre keményebb módszerek hátterében az a feltételezés áll, hogy az Egyesült Államok felé szállított kokain 80 százaléka megy keresztül hondurasi területen. „A drogcsempészek ellenőrzik az országunkat, a korrupció mindenütt jelen van, a politikában, a rendőrségnél, a hadseregnél” – nyilatkozta Marlon, egy volt MS13-tag. Honduras veszélyesen halad azon az úton, hogy narkoállammá váljék. A hondurasi kábítószer-ellenes parancsnokság vezetőjét tavaly gyilkolták meg, a kijelölt utódját pedig ez év elején. Most Isaac Santos ezredes vette át a parancsnoklást, aki amerikai páncélozott gépkocsin megy még a munkahelyére is.

Porfirio Lobo hondurasi elnök a mexikói példát kívánja követni, amennyiben a korrupt rendőrség mellett mindinkább bevonja a hadsereget a kábítószer-elleni harcban. Felipe Calderón mexikói államfő 2006 végén vetette be a hadsereget az amerikai határral szomszédos államokban, azóta a háborúban, illetve a drogmaffiák közti hatalmi és befolyási vetélkedésben 55 ezren vesztették életüket. Ennek szerepe volt abban, hogy Calderón pártja vereséget szenvedett a július elsején tartott elnökválasztáson.

Írta: Ortutay L. Gyula

Forrás: nol.hu