Kuba újfent elítélően nyilatkozott az Egyesült Államok kormányáról, mivel a Legfelsőbb Bíróság úgy döntött, hogy megtagadja a Cubaexport vállalattól a jogot, hogy megvédje a Havana Club védjegy tulajdonjogát az országon belül.

Ez a kérdés volt a témája annak a telekonferenciának, ami Párizs és Havanna között zajlott le a Cuba Ron és a Pernod Ricard nevű francia cég, a Havana Club rumok nemzetközi terjesztőjének tisztviselői, szakértői és képviselői részvételével.

„Annak amiről mi itt ma beszélünk az alapja az a Kuba elleni amerikai gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi blokád, amit immáron húsz egymást követő évben ítélt el az ENSZ Közgyűlése. Ezért hiszünk abban, hogy a megoldás legelőször is a blokád megszüntetésében rejlik,” – mondta Abelardo Moreno, Kuba külügyminiszter-helyettese.

Juan González, a Cuba Ron vállalat elnöke, emlékeztetett arra, hogy 2002 januárjában Világkereskedelmi Szervezet (WTO) vitarendezési testülete illegálisnak minősítette a 211-es cikkelyként ismert amerikai törvényt, ami tagadja a kubai tulajdonosok és képviselőik védjegyekhez és márkanevekhez való jogát. A testület úgy nyilatkozott, hogy ez a szabályozás megsérti a kereskedelemhez kapcsolódó szélekörben elismert szellemi tulajdonhoz való jogok bizonyos apektusait.

„Ragaszkodunk ahhoz, hogy az Egyesült Államok kormánya tartsa magát a WTO döntéséhez,” – hangsúlyozta Franciaországban Olivia Lagache, a Havana Club International jogi képviselője.

Az Egyesült Államok nem tett eleget az 1883 óta érvényben lévő Párizsi Egyezmény a szellemi tulajdonra vonatkozó részének, mondta Moreno. „Egy sor jogsérelemről és a szabályok folyamatos be nem tartásáról beszélhetünk, amelyek közül ez a legutóbbi végleges és talán a legsúlyosabb,” – fogalmazott.

alt

Alina Revilla, a Külkereskedelmi és Befektetési Minisztérium Nemzetközi Testületek Osztályának igazgatója elmondta, hogy az USA kormányának a 211-es cikkely eltörlésére vagy hatályon kívül helyezésére vonatkozó válaszai egyre homályosabbak. „A végső cél az, hogy megtagadják Kuba legalapvetőbb jogait,” – mondta a szakértő.

Az elmúlt két év során, ismertette Moreno, a kubai kormány egy sor fontos diplomáciai jegyzéket küldött az Egyesült Államok hatóságainak, amelyben a Havana Club védjegy bejegyzése után érdeklődött.

A miniszterhelyettes felhívta rá a figyelmet, hogy mivel a kubai kormány kereste meg az amerikai kormányszerveket, a procedúra immáron hivatalos jellegű. Annál is inkább, mivel a kormányzati döntések hatással voltak a jogi eljárásokra. Az amerikai Külügyminisztérium és a Pénzügyminisztérium is benne van az ügyben, noha ezek végrehajtó, nem pedig jogi szervek.

„Kuba folytatja a harcot a Pernod Ricard-beli kollégáival együtt, és továbbra is mindenütt, ahol csak tudjuk jelezzük majd eme döntés önkényes voltát és fenntartjuk a jogot minden olyan lépés megtételére vagy intézkedés foganatosítására, amelyet szükségesnek tartunk az adott pillanatban,” – foglalta össze Moreno.

Kapcsolódó cikk: Szesszel vernek - Rumháború Amerikában