A Venezuelával való együttműködés fejlődését követően, először a venezuelai Barrio Adentro Misszió keretén belül 2004-ben létrehozták a kubai-venezuelai Operación Milagro („Csodaműtét”) programot, ami szemészeti szolgáltatásokat nyújt ingyenesen eleinte főleg kubai, venezuelai, később más latin-amerikai országok betegeinek is. 

A műtéteket helyben végzik az adott országokban, valamint Kubában és Venezuelában is ellátnak külföldi pácienseket is. A kubai orvosok különféle hályogos megbetegedéseket gyógyítanak olyan embereknél, akik egy ilyen műtét költségeit nem tudnák megfizetni.

Márpedig egy ilyen nem kezelt szembetegség akár a látás elvesztéséhez is vezethet.

A két leggyakoribb szembetegség, amit a kubai orvosok gyógyítanak a szürke hályog és az ún. kúszóhályog.

A nevében a szemlencse maradandó elhomályosulására utaló szürke hályog tüneteinek első megjelenése olyan, mintha homályos, piszkos ablakon néznénk keresztül. A korábban éles képet homályosnak, az élénk színeket fakónak látjuk. Szürkületben fokozottan romlik a látásélesség, egyre erősebb szemüvegre van szükség, kialakulhat kettős látás, erős fény hatására káprázás jelentkezhet. A gyógyítása gyógyszerekkel nem lehetséges, csak műtéti úton lehet visszaállítani a páciens látását.

A kúszóhályog még súlyosabb szembetegség, amely során a kötőhártya a szaruhártya felszínére terjed, és lassan, évek alatt növekedve bekúszik a szaruhártya közepe felé. Panaszt eleinte nem okoz, de ha eléri a pupilla területét, jelentős látásromláshoz vezet. Gyógyítása szintén csak műtéttel lehetséges. A műtét nem nagy beavatkozás, de a gyógyulás viszonylag lassú, több hónapig is tarthat. Sajnos nagyon gyakori a kiújulás. A műtétet minél hamarabb kell elvégezni, ha kell, többször is. Ha a műtét túl későn történik, akkor végleges látásromlással kell számolni, mert a pupilla elé terjedt kúszóhártya a szaruhártya szabálytalanságát okozza, mely a műtét után is megmarad.

Kubában a közelmúltig 270 ezer beteget, Venezuelában, Bolíviában, Ecuadorban, Guatemalában, Haitin, Hondurasban, Panamában, Peruban, Nicaraguában, Paraguayban, Uruguayban, Suriname-ban, Maliban, Angolában és más országokban 1,33 millió embert operáltak meg. A program érthetően hatalmas népszerűségnek örvend benne résztvevő országok hátrányos helyzetű lakosságának körében.

Az Operación Milagro eredetileg Kubában, és nem sokkal később Venezuelában kezdte meg a működését, azonban a nagy nemzetközi érdeklődés hatására más országokra is kiterjesztették.

Bolíviában 2006 óta működik a program. Összesen nyolcszáz kubai orvos érkezett segíteni az elmaradott dél-amerikai országba, amikor az ország elnökévé az indián őslakos Evo Moralest választották. A kubai orvosok 18 helyen állítottak fel Bolíviában szemészeti központot, köztük azt a Titicaca-tó partján fekvőt, ahova főleg szembeteg perui nincstelenek „szöknek át” gyógykezelés céljából. Csak Bolíviában a kubai orvosok naponta átlagosan 250 beteget műtenek meg.

A hírek szerint sok olyan ember is visszanyerte a látását, aki korábban nem szimpatizált Kubával. Ennek talán a legkülönösebb esete az volt, amikor kubai orvosok műtötték meg annak a Mario Teránnak a hályogos szemét, aki fiatal katonatisztként 1967-ben kivégezte Che Guevarát. A műtéttel visszaadták a látását.

Evo Morales, akinek szintén kubai orvosok műtötték meg a szemét, nagyrabecsülését fejezte ki a kubaiaknak, akik a műtéteket, mint mindenhol, az ő országában is ingyen végzik. A bolíviai elnök úgy számolt, hogy ha egy szemműtét 500 dollárba (kb. 102 ezer forint) kerül, akkor a négyszázezer ingyenesen elvégzett szemműtét 200 millió dollár (kb. 40,9 milliárd forint) megtakarítást jelent a bolíviai kormánynak. Hozzátette, hogy „Kuba nem kért cserébe semmit, nem kért részesedést a bányászatban, a gáz- és olajszektorban, miként tette ezt az Egyesült Államok a segélyek feltételeként”.

A program fontossága nemcsak az ingyenességében nyilvánul meg, hanem abban az elképesztő intenzitásban is, amellyel a kubai orvosok a munkájukat végzik. Egy cikkben Arnaldo Pérez  Guerra elmondja, hogy Chilében (itt is működik a program) ha valaki a közegészségügyi rendszer keretén belül akarja megműttetni a szemét, akkor gyakran hónapokat, nem ritkán éveket kell várnia, annak ellenére, hogy ezek viszonylag egyszerű beavatkozások.

Chilében 2006 és 2008 között 750 páciens nyerte vissza a látását az Operación Milagrónak köszönhetően.

Az Operación Milagro keretében nemcsak az adott országokban végeznek műtéteket, mint ahogy a már említett Bolíviában, de például Kubába és Venezuelába is szállítanak betegeket, hogy ott végezzék el rajtuk az operációt.

Antolín Moreno volt az első chilei, akit Venezuelában műtöttek meg 2006 májusában. Két évvel később így emlékezett erre: „Úgy kilencvenen voltunk chileiek. Szürke hályogom volt, és gyakorlatilag vak voltam. Fél méternél messzebbre nem láttam. Barquisime-tóban operáltak meg, és ma már semmilyen panaszom sincs. 2005-ben jelentkeztem a Cerro Navia-i egészségügyi szolgálatnál. Most 2008-at írunk. Venezuelában már meg is műtöttek, ők viszont még vissza sem hívtak. Építkezéseken dolgoztam 50 éven keresztül, és nem volt pénzem kifizetni másfél-kettőmillió pesót. A venezuelai utazás csodálatos élmény volt. Tizenegy napot töltöttünk ott, visszakaptuk a látásunkat, aztán pedig lábadoztunk. Folyton körbeugráltak minket. Itthon aztán meghívtak a nagykövetségre, hogy beszélgessek azokkal, akik ezután mennek.”

Egy másik sikertörténet Ana Lizamáé: „Takarítónőként dolgoztam. Az Operación Milagrónak köszönhetően megműtötték a szemeimet. Olyan csodálatos volt, hogy nem is hinnéd el, ha nem te éled át. Több mint három évig vártam, hogy a Sótero del Río kórházban időpontot kapjak. Eddig nem hívtak. Sokan vannak a sorban. Ahhoz, hogy a Katonai Kórházban a saját költségemen végezzék el a beavatkozást, 1.200.000 pesót kellett volna fizetnem, az UC kórházában pedig 700.000-et. Hitelt akartam felvenni, de nem tudtam, hogy miből fogom fizetni a törlesztőrészleteket. Nem láttam az előrehaladott kúszóhártyám miatt. És akkor csoda történt. 2008. február 6-án Venezuelában megműtöttek, és most már látok. Teljesen visszakaptam a látásomat.”

Argentínában elsősorban a córdobai Dr. Ernesto Guevara Szemészeti Központban végzik az Operación Milagro műtétjeit. A kubai-venezuelai szolidaritási program itt a Lehetséges egy Jobb Világ Alapítvánnyal együttműködve működik. Egy többlépéses folyamat során kerülhet be valaki a programba, és eshet át szemműtéten. Először önkéntesek a lakókörzetekben, az intézményekben vagy a Szemészeti Központunkban felmérik, hogy ki szenvedhet ilyen betegségekben. Ezt követően, akinél felmerül a betegség léte, azt egy helyi orvosokból álló team megvizsgálja és megállapítanak egy előzetes diagnózist. A gyógyítható eseteket a Szemészeti Központba utalják a diagnózis megerősítésére és megállapítják a műtéti alkalmasságukat. Azokat a betegeket, akik alkalmasnak bizonyulnak, a program szemész szakorvosai néhány napon belül megoperálják. Ezt követően addig kapnak ápolást, amíg teljesen fel nem épülnek. Az egész procedúra teljesen ingyenes, a betegek felkutatásától a műtét utáni lábadozásig. Ricardo Hernández, a Dr. Ernesto Guevara Szemészeti Központ igazgatója elmondása szerint amióta a Szemészeti Központ megnyitott 2009 októberében, 1.000 córdobait operáltak meg térítésmentesen. Argentin betegeket is kezeltek külföldön is: Kubában 824-et, Bolíviában 27.816-ot, Paraguayban 41-et.

Érdekesség, hogy Kuba nemcsak a szegény latin-amerikai országok egészségügyi rendszeréből kiszoruló pácienseket látja el. Egy portugál honlap nemrégiben arról adott hírt, hogy a portugál kereszténydemokrata néppárt elnöke tiltakozott az ellen, hogy a portugál önkormányzatok szerződéseket kötnek a kubai állammal arról, hogy Kubában szemműtétet végeznek olyan portugál pácienseken, akiknek Portugáliában végeláthatatlan várólistával kellene szembenézniük. Akkor a hír arról szólt, addig 14 idős embert műtöttek meg Kubában.

A tervek szerint az Operació Milagro keretében összesen 6 millió szemműtétet végeznek majd el 2016-ig a világ különböző országaiban, főleg Latin-Amerikában.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a világon több mint 37 millió ember - köztük több mint másfél millió 16 éven aluli - vakult meg olyan szembetegségek következtében, amelyek pedig egyszerű kezeléssel gyógyíthatók lettek volna.