Előző számunkban belekezdtünk egy sorozatba, amelynek célja a dél-amerikai kontinensbajnokság közelebb hozása az olvasóink számára. Az első részben a viadal történetével ismerkedhettünk meg, most a lebonyolítással tesszük ugyanezt.

Idén július 1-je és 24-e között Argentína ad otthont a 43. Copa América küzdelmeinek. Nyolc város stadionjai várják a kontinens és két, másik földrészről meghívott csapatait.

2010. november 11-én a dél-amerikai futball rajongóinak figyelme a La Plata-i Teatro Argentino de La Platara szegeződött, hiszen itt, Argentína második leghíresebb operaházában rendezték az idei Copa América csoportbeosztását. A 12 csapatot négy kalapba osztották, az elsőbe a házigazda Argentína, a címvédő Brazília és tavalyi VB negyedik Uruguay került. A többiek a FIFA világranglista helyezésük alapján nyerték el besorolásukat, kivéve Mexikót és Japánt, amelyek meghívottként eleve a leggyengébb kalapba nyertek besorolást.

A csoportküzdelmek

A sorsolás során három csoport alakult, amely során az A jelű kvartettbe Argentína, Bolívia, Japán és Kolumbia, a B-be Brazília, Ecuador, Paraguay és Venezuela, a C-be pedig Uruguay, Chile, Mexikó és Peru nyert besorolást.

A három csoportból az első két helyezett automatikusan bekerül a negyeddöntőbe, a csoport harmadikok közül pedig a két legjobb eredményt érő csapat jut a legjobb nyolc közé. Innentől egyenes kieséses a küzdelem.

A csoportkörben a győzelemért szokás szerint három, a döntetlenért egy pont jár. A végén a sorrend az összegyűjtött pontok alapján alakul ki. Azonos pontszám esetén sorrendben: a gólkülönbség, a több lőtt gól, az egymás elleni eredmények, végső esetben sorsolás dönt.

Az egyenes kieséses szakasz

A csoportmérkőzések után nyolc csapat „marad életben”. Innentől nincs hibázási lehetőség, aki veszít, az utazhat haza. A negyeddöntő párosítása a következőképpen alakul ki; az A csoport győztese a legjobb harmadik helyezettel, az A csoport másodikja a C csoport másodikjával, a B csoport győztese a második legjobb harmadik helyezettel, a C csoport győztese pedig a B csoport másodikjával csap össze. A döntőre július 24-én, a Buenos Airesi Estadio Monumentalban rendezik.

Ha eddig bonyolult lenne

Ha eddigiek alapján bonyolult lenne a leírás, akkor szemléltetnénk ezt egy konkrét példán, vagyis a legutóbbi Copa Américán.

A csoport mérkőzések során azonos pontszámra az A csoportban találhatunk példát, ahol a második Peru és harmadik Uruguay ért el egyaránt négy-négy pontot. Az elsődleges szempont, ami közöttük döntött, az a gólkülönbség volt, ez Peru esetén volt jobb, ők eggyel többet lőttek, mint kaptak, míg az uruk mérlege mínusz kettes volt. Egyébként, ha az egymás elleni eredmény számított volna, akkor is a piros-fehérek mentek volna tovább, 3-0 arányú sikerüknek köszönhetően.

A három harmadik helyezett közötti verseny egyértelmű volt, hiszen Chile és Uruguay négy pontot szerzett, addig Kolumbia csupán hármat, így ők utazhattak haza.

Érdekesség volt, hogy a negyeddöntőben ismét összefutott Venezuela az urukkal, akikkel a csoportmérkőzések utolsó fordulójában is találkoztak. Az első mérkőzés gólnélküli döntetlennel zárult, a nyolc között viszont kiütéses 4-1-es vendégsiker született. A végső győzelmet a brazil csapat szerezte meg, miután legyőzte az argentinokat, 3-0-ra. Ezzel megismétlődött a 3 évvel korábbi perui döntő, akkor tizenegyesekkel diadalmaskodott a seleçao.

A Copa América weboldala

Akik az újságban megjelentnél is több információra kíváncsiak a bajnoksággal kapcsolatban, azoknak ajánljuk, hogy tekintsék meg a hivatalos weboldalt, amelyet a www.ca2011.com címen található.

A weboldal egész igényes külsővel „áldatott meg”, de tartalmilag is nagyon rendben van. A fejléc is hirdeti, hogy Latin-Amerika legfontosabb labdarúgó eseményéről van szó. Az oldal három nyelven érhető el, a kontinensen beszélt spanyol és portugál mellett angol nyelven is olvashatjuk.

A fő menüsorban az „elvárható” pontok találhatóak, a hírek, a csapatok, a helyszínek bemutatása, valamint a torna története. Emellett láthatunk fényképeket és videókat a múltból és jelenből. Érdekesség a főoldalon található visszaszámláló, aminek köszönhetően minden másodpercben tudhatjuk, hogy mennyi van még hátra a Copa América rajtjáig, bár gondolom, hogy azért ennyire percre pontosan nem érdeklődik iránta senki.

Ami egy kicsit ront, az összképen az a szponzorok feltüntetése. Persze érthető, hiszen ez pénzorientált rendezvény, így a honlapon való megjelenésért nyilván szép összegeket zsebelhetnek be, de így akár azaz érzése is lehet az embernek, hogy nem a futball van a középpontban.