Venezuela felfüggesztette az olajszállítmányokat és visszahívta a nagykövetét Paraguayból, csatlakozva ezzel ahhoz a térségi tiltakozáshullámhoz, amit a baloldali paraguayi elnök, Fernando Lugo múlt pénteki elmozdítása váltott ki.

„Semmilyen módon nem fogjuk támogatni ezt az államcsínyt, sem közvetlenül, sem közvetetten”, jelentette ki hétfőn Hugo Chávez venezuelai elnök.

Chávez Lugo, a paraguayi kongresszus és szenátus konzervatív pártjainak többsége által kitervelt, politikai felelősségre vonási eljárását „rekordgyorsaságúnak, rövidre fogottnak, illegálisnak és alkotmányellenesnek” írta le, és azzal folytatta, hogy „bizonyítékok nélkül ítélték el, ráadásul éjszaka… az ilyen dolgok mindig olyankor történnek, amikor a burzsoázia és a jobboldal kormányoz”. További párhuzamokat is vont a Manuel Zelaya ellen 2009 júniusában, Hondurasban elkövetett puccsal.

A paraguayi kongresszus és szenátus jobboldali pártjai megakadályozták Venezuela belépését a Mercosur kereskedelmi szövetségbe, annak ellenére, hogy Lugo elnöksége, és a többi tagállam, Brazília, Argentína és Uruguay jóváhagyta azt.

Az újonnan felesküdött, de facto paraguayi elnök, Federico Franco azt hajtogatja, hogy a ellenzi Venezuela csatlakozását a Mercosurhoz, és kijelentette, hogy az a véleménye, hogy Lugo eltávolítása megmentette Paraguayt attól, hogy „Chávez-barát csatlóssá váljon”.

Chávez hétfőn tovább támadta Paraguay új vezetését, mondván, hogy „ugyanazokról van szó, akik Paraguayt sok éven át jeni gyarmattá tették, és akik támogatták a diktatúrát, a mészárlásokat, kínzásokat és emberek eltüntetését”.

Caracasban és Venezuela más részein is civil mozgalmak demonstráltak Lugo elmozdítása ellen. Egy a caracasi paraguayi nagykövetség mellett tartott szombati tüntetésen a Helyi Lakosok Mozgalmához tartozó Herman Vargas így fogalmazott: „Amit megtámadtak [Paraguayban] az az emberek akarata, ezért elítéljük a latin-amerikai burzsoáziát és Paraguay politikai, gazdasági és katonai frakcióit, amelyek a nevüket adják ehhez a mocskos lépéshez”.

Térségi bírálat

Venezuela válasza a Paraguayban kialakult helyzetre egy térségi bírálathullám része, amely elítéli Fernando Lugo eltávolítását a hatalomból.

A nyolctagú ALBA szövetség államai, amelyek között ott van Venezuela, Kuba, Ecuador és Nicaragua rögtön a Lugót elítélő vádeljárás után egy nyilatkozatot tett közzé, amelyben „államcsínynek” nevezték a történteket. Az ALBA országok azt is világossá tették, hogy Lugót támogatják, mint az ország megválasztott elnökét, és nem ismerik el Federico Franco kormányát, amelyet „39 szavazattal választott meg a paraguayi szenátus”.

Venezuelához hasonlóan Brazília, Argentína, Ecuador, Kolumbia és Mexikó is visszahívta a nagyköveteit Paraguayból.

Miközben a Mercosur szövetség egy nyilatkozatot tett közzé vasárnap, amit már a társult államok, Bolívia, Chile, Kolumbia, Ecuador és Venezuela is aláírt, amelyben felfüggesztették Paraguay Mercosur tagságát, és korlátozzák az ország részvételét a Mercosur soron következő, az argentínai Mendozában június 28-29-én tartandó csúcstalálkozóján.

A Dél-amerikai Nemzetek Uniója (UNASUR), amelynek jelenleg Paraguay a soros elnöke, azt vizsgálja, hogy hogyan lehetne eltávolítani az „illegitimmé” vált országot az elnöki posztról.

A Mercosur tanácskozáshoz hasonlóan, június 29-én, pénteken az UNASUR is válságtanácskozást tartott Fernando Lugo eltávolítása, és egy nagy térségi tiltakozást kiváltó kormánnyal való helyettesítése miatt.

Az UNASUR nagy többsége egyetért abban, hogy el kell venni az elnökséget Paraguaytól, és soron következő Perunak kell átadni. Azon azonban, hogy ezt jogilag miként lehet kivitelezni még dolgoznak.

Kapcsolódó cikkeink:

Paraguay: Még több halott elvtárs

A jobboldali puccs ellenére is kitart a szegények püspöke

Tragikus hét Paraguayban