Diana Ponce kartondobozt visel a fején. Az arca egy kör alakú lyukon néz ki. Mosolyog és a kezeivel a doboz oldalára rajzolt tévégombokra és a tetejéből kimeredő antennára mutogat. A huszonkét éves matematikus hallgató Diana a Yo Soy 132 (132 vagyok) mexikói diákmozgalom tagja.

Május 11-én az egyik mexikói magánegyetem, az IberoAmericano diákjainak nagy csoportja körülzárta az Intézményesült Forradalom Pártja (PRI) elnökjelöltjének, Enrique Peña Nietónak egyik kampányrendezvényét. Táblákat lengettek, és olyanokat kiabáltak, hogy „gyáva” vagy „az Ibero nem akar téged”, a tervezettnél gyorsabb távozásra bírva ezzel Peña Nietót. Miközben a diákok beszámolói a tüntetésről közösségi hálókon terjedtek, a mainstream média az elnökjelölt látogatását sikerként könyvelte el.

Diana azt magyarázza, hogy a spanyolajkú világ legnagyobb kommunikációs vállalata, a Televisa hogyan tálalja úgy tüntetéseket, mintha azokat Andres Manuel López Obrador, a baloldali párt vezetője szervezné. – Azt próbálják sugallni, hogy a tüntetők nem is igazi diákok voltak – állítja. Válaszul az Ibero diákjai közzétettek egy videó felvételt, amelyen az egyetemi diákigazolványaikat mutatják. – 131 diák volt ott – mondja Diana. – Az őket támogatók a 132-k.

alt

A mozgalom nagy létszáma a magán- és az állami egyetemek egységének köszönhető. A Peña Nieto irányában elfogult tévéadások dühítik őket, és vitára szólítanak fel a kérdésben. Diana felemeli mindkét kezét, hogy megállítsa a doboz billegését. Az öltözékére mutogat. – Az elképzelés az, hogy tájékoztassuk a közvéleményt arról, hogy a sajtót megvásárolták, és elfogult az egyik jelölttel – mondja. A diákok meg vannak győződve arról, hogy a televízió és nem a tájékozott szavazók fogják befolyásolni a választások eredményét. És a félelmeik beigazolódni látszanak. Azok a híresztelések, miszerint Peña Nieto fizetett a kedvező híradásokért úgy tűnik, hogy megerősítést nyernek ebben a hónapban, amikor is a The Guardian brit lap olyan dokumentumokat publikált, amelyek azt bizonyítják, hogy az elnökjelölt, amikor még Mexikó állam kormányzója volt rendszeresen fizetett a Televisának.

A választás esélyeseként, Peña Nieto az elmúlt hónapban fokozott nyomás alá került. Két demonstráció is volt a média manipulációja ellen, és a PRI jelöltje tízezrek felvonulását láthatta Mexikóvárosban. Kisebb tüntetések pedig Mexikó szerte voltak. A mozgalomban résztvevők azt állítják, hogy ők nem állnak egyik jelölt mellett sem, de sokan közülük különösen kritikusak Peña Nietóval szemben.

Diana elmondja, hogy Peña Nieto kozmetikázott képe köszönő viszonyban sincs a valósággal. – Az embereket dühíti az, amilyennek beállítják – folytatja. – Egy kétely sem merül fel, meg sem említik a nők elleni gyilkosságokat, vagy az Atencóban elkövetett atrocitásokat. Mindezek pedig az ő kormányzósága alatt történtek Mexikó államban – mondja. Ami a diákokat aggasztja az az, hogy Peña Nieto nem más, mint a 71 évig folyamatosan hatalmon lévő PRI párt első vonala.

Az, hogy Mexikó fő televíziós csatornái a május eleji politikai vita közvetítése helyett inkább focimeccset játszottak felháborodást keltett. A mozgalom növekvő kritikájával és nyomásával szembesülve a júniusi vitát már közvetítette a köztévé. Diana ezt igazi eredménynek értékeli. A mozgalom most azon dolgozik, hogy minél több embert tájékoztasson az előttük álló választási lehetőségekről. Nyilvános helyeken és tömegközlekedési eszközökön tartanak rendezvényeket. A mozgalom tagjai szórólapokat osztogatnak, és még sporteseményeket is felhasználnak arra, hogy eljuttassák az üzenetüket a mainstream televízión keresztül. A diákok leszerveztek egy napot, amikor ők maguk hallgatják meg az elnökjelölteket. Peña Nieto eddig elhárította a felkérést az eseményen való részvételre.

Mariana Vásquez rögtön az első napokban csatlakozott a mozgalomhoz. Azt mondja, hogy annak sikere a közösségi hálókban rejlik. – Ez egy olyan mozgalom, ami online kezdődött. Mi már nem a televízióból informálódunk – mondja a huszonegy éves közgazdász hallgató. Elmagyarázza, hogy ennek a mozgalomnak nincs vezetője, inkább előnyben részesítik a bizottságokon és online fórumokon keresztül való szerveződést. Egy másik diák, a huszonegy éves Ernesto Echehoyen elmondja, hogy az a tény, hogy a mozgalom egy egyetemen született azt jelenti, hogy az emberek nagyobb bizalommal viseltetnek iránta. – Tudjuk, hogy ez nem válik politikai szervezetté – fogalmaz egyszerűen.

A mozgalom nem csak egyetemi hallgatókat vonz. A jelentős online jelenlétből az látszik, hogy a fiatalabbak is csatlakoznak hozzá. Karla egy tizenhét éves középiskolai diák. Azt mondja, hogy a mozgalom különösen vonzó a korabeliek számára, mert ők mindig online vannak. Elmondja, hogy úgy segít a mozgalomnak, hogy annyit ír róla, amennyit csak tud a közösségi hálókon. – Bosszantott és undorított az, hogy azt fogják mondani, hogy fizettek nekünk, hogy tüntessünk,g és hogy mi egy politikai párthoz tartozunk – jelenti ki. – Sok középiskolai diák vett részt ezen a tüntetésen. A választások nagyon fontosak számunkra. Bárki is nyerjen, felelős lesz a jövőnkért.

A mozgalom most a választásokra koncentrál. Jelenleg is folyik egy kampány, amelynek keretében az emberek feltöltik a szavazás közben magukról készült fotókat a közösségi médiafelületekre. A Mexikóváros egyik állami egyetemén tanító harminckét éves nyelvtanár, Elisabet Torres elmagyarázza, hogy ily módon megelőzhetőek a csalások. 2006-ban Andres Manuel López Obrador épphogy vesztett a jobboldali jelölttel, a jelenlegi elnökkel, Felipe Calderónnal szemben. Az a hír járta, hogy manipulálták a választásokat. – A mozgalom azért született, hogy szabad és tiszta választások legyenek – mondja. – A választás napján mindannyian nagyon fogunk figyelni.

Bármi is lesz az eredmény, a mozgalom tagjai azt mondják, hogy a munkájuk nem ér véget a választások végeztével. – Fenn kell tartanunk a nyomást – mondja Elisabet. – A biztonság kedvéért figyelemmel fogjuk követni, hogy a politikusok betartják-e az ígéreteiket. Ez a mozgalom nem fog elhalni. Minden diák mögött ott a családja – mondja. – Ők tájékoztatva vannak, és az információkat továbbadják másoknak.

Kövesd Elát a Twitteren @elastapley

Ela Stapley

Kapcsolódó cikkünk: A közelgő mexikói választásokról