Rendkívül nehéz elhinni a hivatalos álláspontot, miszerint egy új amerikai támaszpont Latin-Amerikában, ezúttal a Chilei Haditengerészet Fort Aguayo bázisán, bármi módon is a békét szolgálhatja abban az országban, ahogyan ezt állandóan sulykolják a Sebastián Piñera elnök neoliberális intézkedése elleni társadalmi tiltakozások hatására.

A venezuelai katonai jelenlét és az ecuadori Mantában lévő légibázis bezárása után, amikor Latin-Amerika stabilan homogenizálódik politikailag, egyre több független néppel, akiket alkotmányos kormányok képviselnek, az Egyesült Államok bázisának létesítése Chilében negatív hatást vált ki, figyelembe véve, hogy a mintegy 500 ezer dolláros beruházást az Egyesült Államok Hadseregének hírhedt Déli Parancsnoksága finanszírozza.

Az Egyesült Államoknak sietős volt a dolog, mert a létesítményt – ahol speciálisan városi műveletekre képeznek majd ki katonákat –, rekord idő alatt fejezték be a valparaisói Concónban. A hat hónaposra becsült munkát hatvan nap alatt végezték el.

A chilei civil társadalom elítélte feltételezett katonai továbbképző tábor vélhető igazi rendeltetését: egy központ a jövendőbeli elnyomóknak és kínvallatóknak. A civil mozgalmak egy csoportja, a Politikai Okok Miatt Kivégzettek Valparaisói Hozzátartozói, Talca önkormányzat, az Amerikák Iskolája Bezárásának Megfigyelői, a Martin Luther Ökumenikus Közösség valamint a Valparaisói Emberi Jogi Bizottság által szervezett első tiltakozások már le is zajlottak.

A botrány akkor tört ki, amikor ezek a szervezetek egy kaptak egy dokumentumot, ami bírálta Piñera elnök kormányát, hogy rendelkezésre bocsátották a Városi Katonai Műveletek (MOUT) bázisát Concónban, ahol a kontinens elnyomó csapatait fogják vélhetően kiképezni arra, hogy békefenntartó vagy a társadalmi stabilitást biztosító műveleteket hajtsanak végre, ahogyan ezt az Egyesül Államok Santiago de Chile-i nagykövetsége állítja.

Fort Aguayo - a városi műveletek kiképző tábora

A bíráló szervezetek hangsúlyozzák, hogy ez a katonai támaszpont „megsérti a szuverenitásunkat, azáltal, hogy lehetővé teszi egy másik állam katonai erőinek, hogy a mi területünkön működjenek.”

A chilei harag egyaránt vonatkozik a fegyveres erők lehetséges beavatkozására társadalmi konfliktusokban, a nemzetbiztonság ünnepelt doktrínájának újjáéledésére, az abbéli hittel, hogy van egy olyan ellenség, amellyel ezeknek a fegyveres erőknek harcolniuk kell.

Az amerikai hivatalos változat szerint, a bázist azért létesül, hogy „ENSZ békefenntartó erőket” képezzenek ott, de egészen véletlenül, az építkezés az USA Déli Parancsnoksága alá tartozik, megkísérelve, hogy visszaállítsa az elveszett befolyását a Rio Bravótól délre.

Az amerikai védelmi államtitkár és korábbi CIA-igazgató, León Panetta chilei látogatása alatt, Alicia Lira, a Politikai Okok Miatt Kivégzettek Valparaisói Hozzátartozói szervezet elnöke megerősítette, hogy: „Nem fogjuk engedni, hogy ez az erődítmény az Egyesült Államok első kísérletévé váljon, hogy katonai bázisokat létesítsen az országunkban, ahogyan ezt tette Hondurasban, Kolumbiában és a térség más országaiban, még ha az ENSZ égisze alatt is.”

A média hadgyakorlatról adott hírt Concónban, amin a carabinerók (chilei katonai rendőrség) „az ismert ruhájukat katonai egyenruhákkal vegyítették a Déli Parancsnokság weboldalán megjelent fotók, illetve ama videó felvétel tanúsága szerint, amelyen a Nyomozóiroda (alapvetően a hírszerzés szerve) tagjai láthatók kiképzés közben, ami újfent a chilei lakosság nemtetszését váltották ki.”

Egy blogger egy kommentjében úgy fogalmazott, hogy az ő szemében az alapvető probléma „az az, hogy katonai kiképzést adnak a rendőrségnek, hogy az képes legyen szembeszállni a lakossággal. Ezért a jövőben nem lesz szükség arra, hogy a katonaságot kivezényeljék az utcákra, mivel már eleve ők fognak járőrözni carabinero álruhában.”

Jorge Enrique Robledo, kolumbiai szenátor rávilágított, hogy az Egyesült Államok kormánya érdeklődést mutat az országában lévő Málaga, Larandia és Tolemaida támaszpontok iránt. Azt állítja, hogy különböző típusú befektetéseket történnek: 126 szerződést kötöttek, mintegy 12-13 millió dollár értékben.

Egy dokumentumban, amelynek címe „Kolumbia – Egyesült Államok katonai kapcsolatok”, a kolumbiai parlamenti képviselő azt írja, hogy „az ezek a bázisok fölötti rendelkezés már elveszett, mert már az Egyesült Államok az amerikai kontinens és a világ ellenőrzésére irányuló stratégiájának részét képezik.”

Visszatérve Fort Aguayóhoz, ez nem az első alkalom, hogy ez a támaszpont szolgált az USA érdekeinek érvényesítésére Chilében. 2003-ban, ez a bázis adott otthont a Második Tengerészgyalogos Különítménynek, amit a legjobban képzett egységnek tartanak a Chilei Haditengerészetnél, amit arra használtak, hogy jelölteket toborozzanak az amerikai Blackwater vállalat által alkalmazott magán biztonsági különítményekbe, Irakba.

Fort Aguayóban különféle latin-amerikai országok katonáit képzik, és a 2012-es évben öt kurzust tartanak.

A központ chilei parancsnoka, Claudio Zanetti tengernagy azzal így dicsekedett: „Mindannyian ismerjük a dél-amerikai valóságot, és Chile mindig is jó kapcsolatban volt az Egyesült Államokkal, ők pedig tudják, hogy ez a befektetés be fogja váltani a hozzá fűzött reményeiket.”

És éppen ez a lényeg. A fasiszta ideológiájú chilei erők megkönnyítik a jövendőbeli elnyomók és kínzók kiképzését.

Mindenesetre a U.S. MOUT támaszpont immáron valóság, ami semmi jót nem ígér Chile és Latin-Amerika számára.