A Kuba státusával és az Egyesült Államok drogellenes háborújával kapcsolatos nézeteltérések határozzák meg az Amerikai Államok Szövetségének (AÁSZ) hét végi csúcsértekezletét.

alt

A kontinens 34 államát tömörítő szervezet tegnap kezdődött hatodik csúcsértekezletén - amelyet a kolumbiai Cartagena városában tartanak - valószínűleg szó esik majd a Falkland-szigetek kérdéséről és gazdasági-kereskedelmi vitákról is.

A találkozó előtt számos latin-amerikai ország azt várja az Egyesült Államoktól, hogy enyhítsen a Kuba elszigetelésére irányuló politikáján. A latin-amerikai tagállamok ezenkívül párbeszédet akarnak indítani egyes drogok legalizálásáról, miután a keményvonalas tiltási politika és az Egyesült Államok dollármilliárdokat felemésztő és emberéletek ezreit követelő drogellenes háborúja sem tudott véget vetni az illegális szerek kereskedelmének a kontinensen.

A dél- és közép-amerikai országok felvetései valószínűleg mindkét kérdésben az Egyesült Államok ellenállásába fognak ütközni. A novemberi választásra készülő Barack Obama elnök várhatóan ragaszkodik majd országa eddigi keményvonalas álláspontjához a számára belpolitikailag kényes témákban.

A csúcstalálkozó előtt egy másik kínos incidens is történt. Az amerikai elnök biztonságáról gondoskodó titkosszolgálat szóvivője bejelentette, hogy több ügynöküket hazarendelték Cartagenából, mert állítólag „helytelenül viselkedtek”; helyükre más testőröket vezényeltek. Sajtóértesülések szerint a testőrök megérkezésük napján a munka helyett egy kis kikapcsolódásra vágytak, ezért rögtön ki is csaptak a hámból és a nap hátralévő részét prostituáltak társaságában töltötték.

A titkosszolgálat nem erősítette meg, hogy hány testőrt küldtek haza, azt azonban egy névtelen forrás elárulta: néhányan közülük házas emberek voltak.

Kapcsolódó cikkek:

A mexikói elnök Kubában