Találkozó a volt elnökkel könyvvásár alkalmával. A téma: békepolitika és környezetvédelem.

Az alábbi írást az Atomenergia Latin-Amerikában címet viselő cikksorozatból vettük át, amelyek az atomenergia Latin-Amerikában való békés felhasználásának kérdése körül zajló vitákról szólnak.

Fidel Castro, Kuba egykori állam- és kormányfője Latin-Amerika, Európa és az USA-beli értelmiségiekkel és aktivistákkal békemozgalmak és környezetvédelmi mozgalmak számára címzendő közös kezdeményezéseket vitatott meg. A Havannában, Kuba fővárosában, „a béke és a környezetvédelem ügyéért elkötelezett értelmiségiekkel együtt lezajlott találkozón” szó volt a Szíriát és Iránt fenyegető háborúról és beavatkozásról is. A több földrész képviseletében megjelent résztvevők a havannai nemzetközi könyvvásár alkalmával közös kezdeményezéseket vitattak meg.

A Palacio de las Convenciones nevű kongresszusközpontban Fidel Castróval lezajlott találkozón mintegy 100 értelmiségi, valamint szociális és politikai szervezetek képviselői vettek részt. Közöttük volt Frei Betto brazil dominikánus és felszabadítási teológus, Miguel Barnet kubai antropológus, az argentin Atilio Borón és a szintén argentin származású Miguel Bonasso író, valamint a Nobel-díjas Adolfo Pérez Esquivel és a spanyol-francia Ignacio Ramonet publicista is. Több németországi vendég is megjelent, köztük a Kuba-hálózat elnökségi tagja, továbbá mintegy 40 fejlődéspolitikai és szolidaritási szervezet képviselője.

A mintegy 10 órán át tartó, Abel Prieto kulturális miniszter által levezetett vitán a résztvevők Castróval mindenek előtt a béke és a környezetvédelem kérdéseiről vitatkoztak. A 85 éves Castrót főleg a németek atomenergiával kapcsolatos vitája érdekelte. Meg is kérdezte, hogy milyen energiafajtával akarják helyettesíteni az atomenergiát és milyen mértékben folyamodnak Németországban a szén- és a gázenergia hasznosításához. A japán földrengés- és atomkatasztrófa után több Latin-Amerikai ország lemondott az atomenergia hasznosításáról, míg mások kitartanak hasznosítása mellett. Ugyanakkor a térség több országa energiahiánnyal küzd.

A Castro és a külföldi vendégek közötti találkozón a környezetvédelem kérdései mellett beszéltek a NATO-nak illetve egyes tagállamainak most folyó vagy küszöbön álló, Dél elleni háborúiról is. A Baloldali Párt szövetségi gyűlésben dolgozó munkatársa és a Kuba-hálózat elnöke, Harri Grünberg Fidel Castróval együtt kifogásolta, hogy az európai baloldal nem gyakorol kritikát az egyre növekvő agresszív katonapolitika ellen. „Nálunk ma nincs olyan széleskörű szolidaritási mozgalom a felszabadítási mozgalmak mellett és olyan tiltakozás a gyarmatosítás ellen, amilyen az 1960-as években volt”, mondta Grünberg. „Ezért beszélünk most arról, hogy vitát kell nyitnunk arról, miként tudnánk „ismét teret nyerni”. A német aktivista Fidel Castróval együtt felvetette az indítványt, hogy latin-amerikai értelmiségiek intézzenek egy nyílt levelet az európai értelmiség részére. Az indítvány megtárgyalására a közeljövőben esedékes találkozón kerül sor.