Összetűzések a rendőrség és a juraui duzzasztógát-építés munkásai között. További konfliktusoktól tartanak.

A közelmúltban lezajlott újabb tiltakozás során életét vesztette egy munkás, aki a szövetségi Rondônia államban a Rio Madeira folyó Jirau duzzasztógátjának építésén dolgozott. A brazíliai országos CPT lelkészpásztori hivatal tájékoztatása szerint a 24 éves Josivan França nevű munkást egy lövedék a nyakán találta el, amibe a férfi a helyszínen belehalt. Az eset a Porto Velho fővárostól körülbelül 150 km-re levő Jaci Paraná településen zajlott le.
A lelkészi hivatal tájékoztatása szerint a tiltakozás a vasárnapról hétfőre virradó éjszaka robbant ki, amikor több mint 300 munkás órákon át hiába várakozott arra a buszra, amelynek őket az építkezésnél levő szállásra kellett volna szállítania. Erre a felbőszült munkások fából barikádot emeltek a szövetségi BR 364-es útra. Nemsokára összetűzésre került sor a munkások és az odaérkező rendőr-járőrök között, aminek során több személy is megsérült. A CPT közlése szerint a rendőrök bors-spray-t használtak és gumilövedékeket lőttek a tüntetőkre. Egy munkás állítása szerint Josivan França a rendőröktől mintegy száz méternyi távolságra állt, amikor a lövés eltalálta. A CPT meg nem erősített tájékoztatása szerint az esetnek van másik halálos áldozata is.
A munkások a Camargo e Correa építkezési cég alkalmazottai, amely a Rio Madeira folyóra tervezett Jirau Vízierőmű építésével foglalkozott. A felduzzasztott víz 258 km²-nyi területet foglalna el, teljesítménye 3,75 Gigawatt lenne. A Jirau egyike lenne annak a két nagy vízerőműnek, amelyeket a bolíviai határ közelében, a Rio Madeira folyóra terveztek megépíteni. A 3,1 gigawatt teljesítményű Santo Antonio erőmű megépítését, éppúgy, ahogyan a Jirau-ét is, szociális és környezet-védelmi kihatásai miatt az országban és külföldön is heves bírálatok érték. A két erőmű költségei átszámítva összesen 15 milliárd dollárra rúgnának.
Az erőmű számos ott lakó bennszülött fennmaradását veszélyeztetné, olyanokét is, akik a külvilágtól elszigetelve élnek, bár létezésükről a hatóságoknak tudomásuk van. Az erőművek építése gyökeres beavatkozást jelent a természetbe, amely azoknak az ott lakó ezreknek az öntözéses földművelő kultúráját veszélyezteti, akik nemzedékeken keresztül a várzea-nak, a vízfolyás éves változásaival összhangban álló műveléséből élnek. 
Munkaügyi konfliktusok miatt heves tüntetések egy évvel ezelőtt már történtek a kormányzat által támogatott, Rio Madeira folyóhoz tervezett Jirau-projekt kivitelezésénél, amikor az ott dolgozók szállásait és autóbuszokat gyújtottak fel. A tiltakozások miatt megszakították a Santo-Antonio duzzasztógát építését is. A munkálatokat egyhavi szünet után, a kivitelező cég által a munkásoknak nyújtott engedmények megadása után folytatták. Nyilvánvaló viszont, hogy a konfliktusok nem szűntek meg véglegesen. A CPT országos lelkipásztori hivatalnál attól tartanak, hogy az elkövetkező napokban újabb összeütközésre kerülhet sor a rendőrség és a tüntetők között.