Letartóztatták a maoista gerillaszervezet, a Sendero Luminoso, a Fényes Ösvény vezetőjét, „Camarada Artemiót”. 

Peru elnöke, Ollanta Humala személyesen ment el az elfogott gerillavezérhez abba a katonai kórházban, ahová a hadsereggel történt összecsapása után szállították a lázadószervezet vezetőjét.

Artemio parancsnokkal még december elsején, az őserdei Huallaga-völgyben készített interjút két újságíró, és ekkor a gerillavezér elismerte, hogy szervezete vereséget szenvedett, s ezért párbeszédet kezdeményez a kormánnyal a békemegállapodás kialakítása érdekében.

A gerillavezér ebben az interjúban elárulta igazi nevét: José „Pepe” Flores Halának hívják, 47 éves és az Arequioa tartománybeli Camaná településen született.

Artemio elfogása után Humala elnök csak azért utazott Peru északkeleti Hullaga tartományába, hogy személyesen találkozhasson az elfogott Artemio parancsnokkal. Humala sürgette a Fényes Ösvény vezetőjét, hogy minél hamarabb tegyék le a fegyvert.

„Tudom, hogy letartóztatták Artemiót, de szeretném kijelenteni, hogy tiszteletben fogjuk tartani az emberi jogait, nem kell félnie kínzástól és tisztességes bírósági eljárásra számíthat” – mondta a hír hallatán Humala elnök.

Ezt azért is jelenthette ki Humala, mivel elődje, a japán származású Fujimori elnöksége alatt elképesztő mértékben sértették meg a gerillák jogait. A jobboldali Fujimori ellen 2007-ben vizsgálat indult az emberi jogok sorozatos megsértése miatt, melynek eredményeként 6 év börtönre ítélték. Fujimori ugyan megpróbált fellebbezni, jogi kiskapukat találni, de 2008-ban a limai Legfelsőbb Bíróság is jogerőssé tette a döntést. Azóta megérdemelten börtönben ül.

Alberto Otarola honvédelmi miniszter beszámolója szerint Artemio súlyosan megsebesült a biztonsági erőkkel történt összecsapásban; majdnem a jobb karját is elvesztette. Azóta a fővárosba, Limába szállították, ahol a rendőrség legfelszereltebb kórházában kezelik.

Artemio tavaly decemberben a BBC-nek adott interjújában elismerte vereségüket és önkritikát gyakorolt. A fegyveres harc végéről beszélt és arról, hogy tárgyalóasztalnál kialakított politikai megoldást akarnak.

Artemio parancsnok – aki változatlanul marxistának tartja magát, s az osztályharc elkötelezett híve maradt – elmondása szerint ekkor keresett kapcsolatot Ollanta Humala perui elnök környezetével is, de feltétel nélküli megadásra, fegyverletételre szólították fel, amit elutasított.

A Fényes Ösvény, hivatalos nevén a Perui Kommunista Párt – Fényes Ösvény, PCP–SL, egy perui maoista szellemiségű gerillaszervezet.

Abimael Guzmán Reynoso, az Ayacuchói egyetem filozófiaprofesszora - mozgalmi neve: Gonzalo elvtárs - alapította 1969 és 1970 között egy másik radikális szervezetből, a Perui Kommunista Párt – Vörös Zászló kiszakadva.

A szervezet célja Peru politikai rendszerének megdöntése, és egy szocialista rendszer létrehozása osztályharc és fegyveres harc, a népi háború által.

Kezdetben az egyetemi ifjúság körében szerveződött a mozgalom, az 1970-es évek közepén sok perui egyetem diákönkormányzata került a befolyása alá. Az évtized végén viszont fokozatosan elveszítette támogatását az egyetemeken, így új forradalmi taktika kifejlesztését kezdte el: tagjai fegyveres kiképzésben részesültek a párt által létrehozott katonai iskolában.

1980-ban, mikor 1964 óta először írtak ki szabad választásokat Peruban, a Fényes Ösvény ennek bojkottjára szólította fel a lakosságot, ugyanakkor fegyveres gerillaharcot kezdett Ayacucho tartományban.

Az 1980-as évek során komoly területekre terjesztette ki ellenőrzését, és jelentős támogatottságot szerzett a parasztság körében. Ez utóbbit az is elősegítette, hogy a rendőri és katonai erők ellencsapásai rendkívül brutálisak voltak, rengeteg ártatlan ember halálát, meghurcoltatását okozták.

Az 1990-es évek elejére a Fényes Ösvény Peru középső és déli részének jelentős vidéki területeit ellenőrizte, sőt, Lima külvárosaiban is komoly erőkkel volt jelen.

Miután Ayacucho tartományban a kormány felfüggesztette az alkotmányos jogokat, a konfliktus egyre véresebb lett. A terület katonai erők, halálbrigádok  akcióinak színterévé vált, mindennapossá vált a falusi lakosság megfélemlítése, gyakoriak voltak a tömeggyilkosságok, mészárlások. A Fényes Ösvény ellen folytatott harc korszakáról elmondható, hogy ez Peru amúgy is mozgalmas történelmének egyik legvéresebb fejezete.

1992 szeptemberében a perui rendőrség Limában elfogta Guzmánt és a mozgalom több vezetőjét. Ugyanebben az időben a Fényes Ösvény súlyos katonai kudarcokat szenvedett. A vezetést Óscar Ramírez vette át, aki 1999-ben került a hatóságok kezére. Ezután a mozgalom szétforgácsolódott, a gerillatevékenység szórványossá vált.