Január elején foglalta el az Egyesült Nemzetek Szervezetének Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezetének (FAO) főigazgatói posztját a brazil José Graziano da Silva. A római székhelyű szervezetnek most először van latin-amerikai vezetője.

A korábbi brazil élelmiszerbiztonsági miniszter fő célkitűzésének tekinti a szervezet átalakítását, és mindenképpen folytatni kívánja elődje, a szenegáli Diouf Jacques „Fome Zero” (Éhség Stop) programját. Diouf Jacques 1994 óta állt a szervezet élén.

Graziano da Silva a FAO közgyűlésén a székfoglaló beszédében meg is indokolta, hogy miért a fő prioritás az élelmiszer-biztonság: „Figyelembe kell venni, hogy jelenleg 925 millió (!) ember krónikusan éhezik a földünkön és még mindig sok ország eltávolodott a millenniumi fejlesztési céloktól” – nyilatkozta az első sajtótájékoztatóján. A millenniumi fejlesztési célokat elfogadó országok azt tűzték ki maguk elé, hogy 2015-re az 1990-es éhezés és szegénység mértékét a felére csökkentik. Ettől még sajnos nagyon messze vagyunk.

Graziano da Silva egy brazil lapnak a legfőbb feladataként azt nevezte meg, hogy hivatali ideje alatt megszűnteti az éhezést Afrikában.

Annak ellenére, hogy Graziano da Silva, mint brazil miniszter nagy sikereket ért el a „Fome Zero” brazíliai megvalósításában, működése nem volt vitáktól mentes. Egy 2011-es interjújában védelmébe vette az etanol készítését cukornádból, amely heves vitákat váltott ki. A brazíliai társadalmi mozgalmak azzal vádolták meg, hogy elfogult ezzel a mezőgazdasági ágazattal. A mezőgazdasági kistermelőket tömörítő La Via Campesina mozgalom nagyon kritikus volt ezzel a próbálkozással szemben, mivel úgy vélte, hogy ez kiszolgáltatja a parasztokat az agráripari multinacionális tőkének.

Az olajszármazékok helyettesítésére biológiai eredetű üzemanyagok (bioetanol, biodízel) is előállíthatóak. Ezek termelése igen gyors növekedésnek indult, elsősorban az importált olajtól való függőség csökkentésére.

Az első évek látványos diadalmenete után nemrégiben komoly aggályok merültek fel. Ennek lényege, hogy a nagy és gazdaságilag gyorsan fejlődő országokban (Kína, India, Mexikó, Brazília, Dél-Afrika) az életszínvonal emelkedésével igen jelentős új igények jelentek meg az alapvető élelmiszerek iránt. A mezőgazdaságilag hasznosítható földterületek kiterjedése lényegében véve korlátokat szab a növénytermesztésnek, és így szembekerült az élelem és a bioüzemanyag előállítása. Az élelem nem helyettesíthető semmivel sem, kevesebb hajtóanyaggal viszont a világ még tudna működni.
Brazíliában már 30 évvel ezelőtt nagy mennyiségben állítottak elő cukornádból etanolt, A gépkocsik jelentős részét tiszta etanollal (vagyis benzin nélkül) üzemeltették. Nagyon-nagyon hátrányos, hogy a cukornádültetvények bővítése együtt jár a trópusi erdők kivágásával.

Graziano da Silva még beiktatása előtt, tavaly novemberben Magyarországon járt, ahol találkozott Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterrel. A FAO azt javasolja, hogy 2014 legyen a családi gazdaságok éve - jelentette ki José Graziano da Silva, és arra kérte a vidékfejlesztési minisztert, hogy Magyarország támogassa a kezdeményezést az ENSZ fórumain.



A FAO főigazgatója számít a magyar tapasztalatokra, mert mint mondta, Latin-Amerikában és más fejlődő régiókban óriás területek maradtak lakatlanul, mivel a vidéki lakosság megélhetés hiányában a városokba vándorolt.

A tárgyaláson Fazekas Sándor elmondta, hogy a magyar kormány meghosszabbítja azt az ösztöndíj programot, amely a FAO égisze alatt 2007 óta működik hazánkban. A programban eddig 100 hallgató kezdte meg a tanulmányait, és már 29-en diplomát is szereztek agrármérnöki, kertészmérnöki, növényorvosi és állatorvosi szakon.

A FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) az ENSZ egyik legnagyobb hagyományokkal és legtöbb projekttel rendelkező szakosított szervezete, amely élelmezéssel és mezőgazdasággal foglalkozik.

A FAO mellett több más ENSZ szervezet is foglalkozik mezőgazdasági és élelmezési kérdésekkel, közülük a legfontosabbak: a Világélelmezési Program (World Food Programme), az ENSZ legnagyobb élelmiszersegélyező szervezete, a Nemzetközi Mezőgazdasági Fejlesztési Alap (International Fund for Agricultural Development - IFAD).

A FAO 1945. október 16-án alakult Kanadában. 44 állam kormánya hozta létre, ma 176 tagja van. Magyarország a 70-es évek eleje óta vesz részt aktívan a FAO tevékenységében. A FAO Alapokmánya rögzíti az alapítók szándékait, a Szervezet küldetését. E szerint az alapító államok együtt és egyenként kötelezettséget vállalnak arra, hogy mindent megtesznek a táplálkozás és az életszínvonal emelése, a termelés hatékonysága és az élelemelosztási rendszer javítása, valamint a vidéki lakosság életfeltételeinek jobbítása céljából, hogy ily módon járuljanak hozzá a világgazdaság gyarapodásához, az emberiség éhezéstől való megszabadulásához.