Véget ért Venezuela fővárosában, Caracasban a Latin-amerikai és Karibi Államok Közösségének alapító csúcstalálkozója.

Az újonnan megalapított szövetség célja, hogy erősítsék a csatlakozó 33 tagország integrációját. A két napos találkozó végén a házigazda Hugo Chávez elnök örömében hangosan felkiáltott: „A Caracasi Nyilatkozatot elfogadtuk!”

A zárónyilatkozat mellett több cselekvési tervet is elfogadtak a jelenlévő latin-amerikai állam- és kormányfők. A második napon az országok vezetői és külügyminiszterei tanácskoztak, hogy kidolgozzák a közös latin-amerikai egység, az integráció tervét. A latin-amerikai tévécsatorna, a Telesur beszámolója szerint a leghangsúlyosabban a regionális gazdaság erősítése és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem volt a megbeszélések központjában.

A nicaraguai elnök, Daniel Ortega felszólalásában jelentős különbséget tett a térség országainak korábbi és jelenlegi politikájában. „Azért vagyunk most itt, hogy bebizonyítsuk, hogy a latin-amerikai és karib-tengeri országok ma már nem azok, amelyek támogatják, hogy egy hadsereg betörjön a Dominikai Köztársaságba. Ma már a mi országaink nem támogatják, hogy külföldi csapatok megpróbálják leigázni Kubát, és ez egy nagyon nagy eredmény.”

Bolívia üdvözölte azt az új gazdasági elvet, amely főképp a kistermelőket segíti. „Az az elgondolás, hogy bővülnek a kistermelők, a szövetkezetek és a mikro-vállalkozások támogatásai, mindenféleképpen hasznos és pozitív. Erre felé kell országainknak és politikánknak tovább haladnia.” – mondta Evo Morales, bolíviai elnök.

Ezen a héten részletesen beszámolunk a CELAC, a Latin-amerikai és Karibi Államok Közösségének találkozójáról, az ott elhangzottakról.

Kapcsolódó cikk:

Küszöbön áll a latin-amerikai államok uniója