35 évvel ezelőtt, 1976. október 6-án követték el az első terroristatámadást a kubai légitársaság egyik repülőgépe ellen. Az időzített bombáktól a gép kettészakadt és Barbados felett és a tengerbe zuhant. A gép mind a 73 utasa életét vesztette.

Az áldozatok között voltak a kubai ifjúsági vívóválogatott tagjai is, akik néhány órával korábban megnyerték a caracasi Közép-Amerikai Bajnokságot.

Ez a merénylet Luis Posada Carriles és Orlando Bosch – akik aktívan dolgozott az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynökségének, a CIA-nak - tervei és elképzelési alapján valósult meg. A céljuk az volt, hogy bármilyen eszközzel destabilizálják Kubát. A venezuelai nyomozók elfogtak két férfit, akik aztán Posadára és Orlando Boshra tettek terhelő vallomást. A katonai bíróság előtt Posada ártatlannak vallotta magát és felmentették, de később polgári bíróság elé utalták az ügyet. Posada még a tárgyalás megkezdése előtt megszökött a CIA segítségével, 25.000 dollárral megvesztegette az őrét.


Később, 2000-ben Posada Panamában, egy latin-amerikai csúcstalálkozón próbált merényletet végrehajtani Fidel Castro ellen. 2002-ben a közép-amerikai országban hét év börtönbüntetésre ítélték, ám négy évvel később a Bush-kormányzattal együttműködő Mireya Mascoso elnök posztjáról távozva amnesztiában részesítette őt és cinkosait. Azóta vígan él Posada Carriles Floridában. Ha le is tartóztatják, bíróság elé is állítják, egész biztos, hogy rövid időn belül szabadlábra helyezik.

1959 óta az Egyesült Államok folyamatosan nyomást és terrort gyakorol a szocialista Kubára. Napirenden vannak kereskedelmi- és halászhajó elleni támadások, merényleteket követnek el cukornádültetvények ellen, napalmmal és foszforral égetnek fel mezőgazdasági területeket, terrorista akciókat kezdeményeznek turisztikai célpontok ellen, a kubai diplomatákat rejtélyes támadások érik világszerte és a sort még hosszasan lehetne sorolni.


A több mint ötven éve érvényben lévő blokáddal és embargóval az Egyesült Államok gátolja a szigetország kereskedelmi, gazdasági és pénzügyi tranzakcióit. Folyamatos médiakampányt folytatnak Kuba ellen, diplomácia eszközökkel próbálják destabilizálni, amelybe sajnálatosan a magyar kormány is aktívan részt vett és vesz még ma is.

Tegnap emlékeztek meg szerte Kubában a terrorizmus áldozatairól, akik az Egyesült Államok gyilkos akcióiban vesztették életüket. Erről az alábbiakban láthattok képeket: