Chile hivatalosan elismerte, hogy az eddig számon tartottnál sokkal több áldozata volt az 1973-ban államcsínnyel hatalomra került Augusto Pinochet tábornok katonai diktatúrájának: egy kormánybizottság csütörtökön közzétett jelentése több mint 40 ezer áldozatról ír.

Az újabb adatok szerint mintegy 37 ezer esetben történt kínzás és törvénytelen fogva tartás, és 3225 a halottak vagy eltűntek száma. „Harminckétezer dossziét kaptunk, s azok vizsgálata a bebörtönzések és kínzások közel 9800 tovább áldozatát igazolta, valamint harminc eltűntet és bírói ítélet nélkül kivégzettet” - mondta a sajtónak María Luisa Sepúlveda, a bizottság elnöke.

„Reméljük, hogy a bizottság újabb adatai hozzájárulnak a békéhez és a megbékéléshez” - mondta Teodoro Ribera igazságügy-miniszter.

A diktatúra alatt bebörtönzöttek és eltűntek hozzátartozóit tömörítő szövetség (AFDD) szerint viszont a most közölt számok még mindig nem tükrözik a valóságot: ha 1990 óta 9800 esetről lehetett „megfeledkezni”, akkor hány lehet még? - kérdezik a családok. „Tekintve a beadványok számát és az elnyomás mértékét 17 éven át, az áldozatok száma elérheti a százezret is” - mondta Lorena Pizarro, a szövetség elnöke.