A kubai parlament a záróülésszakán jóváhagyta a kormány által előterjesztett, a kommunista párt kongresszusa által már áprilisban elfogadott gazdasági és szociális reformcsomagot.

A több mint háromszáz intézkedést tartalmazó program végleg gyökeresen megváltoztatja az eddigi gyakorlatot, csökkenti az állam szerepét olyan szektorokban, mint a mezőgazdaság, a szolgáltatások, a közlekedés és az építőipar a kisvállalkozások, szövetkezetek és bérbeadások javára.

A következő öt év során a gazdaság felélesztésének céljából egymillió állami munkahelyet szüntetnek meg, fokozatos leépítik a szubvenciókat és a jegyrendszerről áttérnek a szabad kereskedésre. Különös fontos szerepet szánnak a magánfoglalkoztatás megteremtésének, mint az állami foglalkoztatás alternatívájának. Jelenleg mintegy 320 ezer magánvállalkozó működik Kubában, többségük az élelmiszergyártás és -forgalmazásban, valamint a közlekedési szolgáltatásokban.

Bár a gazdaságban a fő szerepet továbbra is „a tervgazdálkodás és a szocialista állami vállalatok” játsszák, bizonyos piaci mechanizmusokat is figyelembe vesznek. Így például bevezetik az ingatlanok adásvételét, leegyszerűsítik „a tulajdon átruházásának más formáit, valamint engedélyezik a járművek adásvételét magánszemélyek között”.

Raúl Castro államfő beszámolójában elmondta, hogy az idei első félévben 1,9 százalékkal bővül a hazai össztermék, és a kedvező folyamatoknak köszönhetően az éves növekedés 2,9 százalék lesz. Kijelentette, hogy a kormány „folytatja a kubai gazdaság hitelképességének visszaszerzését célzó kitartó munkát”. Hangsúlyozta, hogy helyre kell állítani a pénzügyi fegyelmet, és el kell felejteni az „átgondolatlan és ésszerűtlen” cselekedeteket.

Castro szerint az idő most érett meg a különböző gazdasági és politikai reformok bevezetésére, továbbá arra, hogy „rendet tegyenek a fejekben és kitöröljék onnan a korábbi képtelenségeket”. Az említett intézkedések miatt az állásukat féltő állami bürokraták ellenállása várható, Castro azonban figyelmeztetett, hogy bárminemű ellenszegülés fölösleges, illetve hogy a reformok sikerét aláásni igyekvők könnyen bíróság előtt találhatják magukat.

A kubai kormány rugalmasabbá teszi migrációs politikáját

Raúl Castro a parlament ülésszakát záró beszédében hangsúlyozta, hogy Kuba módosítja azokat a döntéseket, amelyek a maguk idején fontos szerepet játszottak, de feleslegesen maradtak érvényben, például az ország utazási és migrációs politikájának megváltoztatása. Rámutatott, hogy a kubai kivándorlók többsége gazdasági okokból hagyta el hazáját, és csaknem mindannyian megőrizték a család és a szülőhaza iránti szeretetüket.

Bár Raúl Castro részleteket nem közölt a könnyítésekről, feltehetően a kiutazási engedély eltörléséről lehet szó.