Ez a kiállítás egy kis ízelítő, hogy megismerhessük Mexikó művészét a XX. század festészetén keresztül; válogatás olyan alkotásokból, amelyek a mexikói művészet különböző irányzatait képviselik, különös tekintettel a muralizmusra; ez a festészeti irányzat az 1910-es mexikói forradalomkor kezdődött, amelynek legfőbb célja az oktatás volt, három alapvető értéket követve: a nemzeti, a népi és a forradalmi értékeket.

Frida Kahlo, Diego Rivera és a mexikói muralista mozgalom legkiemelkedőbb alakjainak reproképeiből rendez kiállítást a Mexikói Nagykövetség az Újpest Galériában.

Az ingyenesen látogatható kiállítást a Mexikói Nagykövetség rendezi az Újpest Galériában, amelyet 2011. május 13-án, pénteken nyitott meg Isabel B. Téllez Rosete, Mexikó nagykövete.

A kiállítás május 29-ig, keddtől péntekig 11-től 18 óráig, szombaton 9-18 óráig, vasárnap 11-18 óráig tekinthető meg. (Újpest Galéria, Budapest IV., Árpád út 66.)

A muralista mozgalom alkotói egy Európában kevéssé alkalmazott terület, a murális festészet felé fordultak, hogy a művészetet közelebb hozzák a néphez. A nagy falfelületek kezelésében egyaránt alkalmazták az európai technikákat, valamint a 2000 évvel azelőtti, prehispán időkből származó Teotihuacáni, Bonampaki és Cholulai ásatások alkalmával felfedezett falfestmények technikáit, amelyek kiállták az idő próbáját. E festészeti műfajra jellemző realizmus érdeme, hogy a maguk valóságos megnyilvánulásában ábrázolták a népet: népművészetét, harcait, a mexikói tájakat és istenábrázolásukat.

A kiállításon bemutatásra anyag lehetővé teszi, hogy a reprodukciókon keresztül nyomon kövessük a XX. század mexikói festészetének fejlődését, különös tekintettel a muralizmus legfontosabb képviselőinek festőállványon készült alkotásaira: mint Diego Rivera, David Alfaro Siqueiros, José Clemente Orozco és Rufino Tamayo képére, de láthatjuk más szintén jelentős művészek alkotásait is, mint: Frida Kahlo, (az apai vonalon magyar származású, és Magyarországon egyre népszerűbb) festészetét. Megemlíthetjük még, többek között, Trinidad Osorio, Antonio Navarrete, Vezcali, Gustavo Montoya, Elisa Ancira, és Luis Anaya festményeit.

Kapcsolódó anyag: Frida Kahlo arcképe mexikói bankóra kerül – ki is volt Kahlo?