A Dél-amerikai Nemzetek Uniója (UNASUR) képviselői rendkívüli csúcstalálkozóra gyűlnek össze, a Washington és Bogota közötti katonai egyezmény miatt. Evo Morales bolíviai elnök az egész kontinensen népszavazást követel az egyezmény ellen.

unasur_2_fel.jpg 

Az UNASUR tizenkét tagállamának képviselői találkoznak a mai nap, pénteken az argentínai Barilocheben, hogy megtárgyalják az Egyesült Államok haderejének növekvő jelenlétét Kolumbiában. 

A jelenlegi kolumbiai államfő, Alvaro Uribe nemrégiben írt alá egy olyan megállapodást Washingtonnal, amely lehetővé teszi hét katonai bázis teljes körű használatát az amerikai hadsereg számára. A bogotai és washingtoni vezetés álláspontja szerinte az USA katonai jelenlétének a célja csak a baloldali gerillaszervezetek és a kábítószer kereskedő bandák elleni harcot hivatott szolgálni. 

Az viszont biztos: ez a katonai megállapodás Dél-Amerikában hatalmas ellenállást váltott ki, az országok többségében egyszerű provokációnak vélik, nem alaptalanul. Legfőképpen a Kolumbiával szomszédos Venezuelában váltott ki felháborodást, mivel a caracasi vezetés az észak-amerikai katonai jelenlétet az ország békéjére és stabilitására való veszélyként értelmezte. 

A többi latin-amerikai országban is még mindig hatalmas a katonai bázisok átengedése miatti felháborodás. Evo Morales bolíviai elnök szerint az egész dél-amerikai kontinensre kiterjedő népszavazást kell rendezni az üggyel kapcsolatban. "Ha a kolumbiai elnök azt akarja, hogy az amerikaiak használhassák bázisaikat, akkor én népszavazást akarok Dél-Amerikában, hogy Bolívia, Kolumbia, Peru, Venezuela, Brazília, Argentína, mind a 12 ország polgárai dönthessenek róla" - mondta Morales.