Június 15-én az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága egyéb magyarázat nélkül bejelentette döntését, hogy nem vizsgálja felül a közel 11 éve amerikai börtönökben igazságtalanul fogva tartott öt kubai hős ügyét, figyelmen kívül hagyva a felülvizsgálati kérelem általános támogatását valamint saját kötelességét az igazságszolgáltatás iránt.

A Legfelsőbb Bíróság úgy döntött, hogy követi az amerikai kormány utasításait semmibe véve az amerikai bírósági rendszer hihetőségén tett kárt és annak a több ezer embernek a véleményét, aki a felülvizsgálati kérelem elfogadását követelte.

Ismét bebizonyosodott az öt kubai ügyének politikai volta, mely része az Egyesült Államok Kuba elleni agressziójának.

Egyre nagyobb jelentőséget nyer az Ötök szabadságáért gyakorolt nemzetközi nyomás. Itt az ideje, hogy világszerte erősítsük az igazságtalanság leleplezésére indított kampányt.

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága elé benyújtott felülvizsgálati kérelmet tizenkét amicus kérelemmel alátámasztották.

Több mint harminc ország –ide értve az Egyesült Államokat is- köztiszteletben álló szervezetei, személységei nyújtottak be amicus kérelmet, köztük tíz Nobel-díjas, nemzetközi vallási szervezetek, emberi jogi szervezetek, parlamenti képviselők és kiemelkedő jogi szervezetek.

Ilyen nagyszámú amicus kérelem példa nélküli eset az amerikai igazságszolgáltatás történetében.

Az ügy jelenlegi körülményei között az amicus beadványokat aláíró személységeknek, szervezeteknek hallatniuk kell hangjukat, hogy ezt az Ötökkel szemben elkövetett újabb igazságtalanságot ismertessék, határozattan elítéljek a közvélemény előtt.

A mai napig az Ötök több időt töltöttek börtönben, mint bárki, akit valódi kémkedésért elítéltek.

Kérjük Barack Obama elnöktől, hogy alkotmányos meghatalmazásával élve szíveskedjen szabadon engedni az Ötöket.

Az Ötök nem kémek hanem antiterrorista harcosok, mert nem az USA nemzeti biztonságáról próbáltak szerezni információt, hanem meg akarták akadályozni, hogy a Floridában működő terrorista csoportok büntetlenül hajtsák végre Kuba elleni merényleteit.

Az Egyesült Államok kormánya figyelmen kívül hagyta az ENSZ önkényes fogva tartással foglalkozó munkacsoportjának véleményét, miszerint az Ötök fogva tartása önkényes jelleget ölt.

Az Egyesült Államok kormánya Olga Salanueva és Adriana Pérez emberi jogait sérti, hiszen többször elutasította vízum kérelmüket, hogy meglátogathassák férjüket. Az Ötök többi rokona számára pedig rendkívüli módon bonyolítják a vízumkérelmi eljárást.

Ebben az ügyben az egyetlen igazságos megoldás az öt kubai hazafi azonnali szabadulása.