A tegnapi és a mai napon tárgyalnak a Dél-amerikai Nemzetek Uniójának (UNASUR) védelmi tanácsának megalakításáról.

A latin-amerikai egységfolyamat egy következő fázisba lép: Tegnap és ma a Dél-amerikai Nemzetek Uniójának 12 tagországa életre hívja a szervezet védelmi bizottságát. A kétnapos találkozót Santiago de Chilébe rendezik meg. Ez az első alkalom Latin-Amerika történetében, hogy minden ország katonai vezetője, hadügyminisztere egy asztalnál találkozik, azzal a céllal, hogy közös politikai terveiket összhangba hozzák. Ezen multilaterális találkozót a jövőben rendszeressé kívánják tenni. 

unasur_kicsi.jpgA Védelmi Bizottság vezetése rotációs alapon fog történni, minden tagállam meghatározott ideig lesz ennek a szövetségnek az elnöke. Évente fog a tizenkét UNASUR-ország hadügyminisztere találkozni. A miniszterhelyettesek félévente fognak megbeszéléseket folytatni. „Idáig mindig csak kétoldalú megbeszéléseket folytattak az országok hadügyminiszterei, de mostantól lehetőség van, arra is, hogy az összes ország védelmi minisztere közösen határozza meg a politikai terveit Dél-Amerikának”  - mondta a chilei védelmi miniszter José Goñi telefonon az El País nevű spanyol lapnak.

Ezzel az új bizottsággal az UNASUR-tagállamok egy olyan fórumot akarnak létrehozni, amely képes rendezni a felmerülő problémákat. Ugyanakkor még senki se beszél közös dél-amerikai hadseregről, ami hasonlítana a NATO-hoz, mivel a földrész országainak belső konfliktusai még túl mélyek. Így például még megoldásra vár a kolumbiai-ecuadori konfliktus is. A quitói vezetés még nem felejtette el, hogy Bogota, amerikai támogatással 2008 márciusában megtámadta a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) egyik bázisát Ecuadorban. Ebbe a konfliktusba Venezuela is belekeveredett, amely egy regionális háború veszélyét vetítette elő. Kolumbia, bár az USA leghűségesebb szövetségese, az UNASUR tagja.

A tegnapi és a mai konferenciákon a tizenkét tagállam képviselője ki fog dolgozni egy cselekvési tervet, ami képes lesz irányítani a jövőbeli együttműködést. A tanácskozások végén elfogadnak politikai és védelmi irányelveket. A megerősített együttműködés fő célja a béke fenntartása a térség országaiban.

Ugyancsak kiemelkedően foglalkoznak a drog elleni küzdelemmel, amelyben mindegyik UNASUR-tagállamnak fokoznia kell a harcát.

Geopolitikai kontextusban a katonai UNASUR válasz akar lenni az USA megerősített katonai jelenlétére Dél-Amerikában. 2008-ban Washington modernizálta a IV. Flottáját és latin-amerikai vizekre irányította. Dél-Amerika valamennyi országa részt vett 2008 májusában az UNASUR megalapításában. A szervezet célja az egyenlőtlenség, a társadalmi kirekesztés, az éhínség és a szegénység elleni küzdelem. 2025-ig kívánják a tagországok létrehozni az egységes Latin-Amerikát.